В ОУ „Иван Хаджийски“ – Троян, пазят традициите и прилагат нови методи в обучението
Две забележителни годишнини предстои да чества през тази година най-старото училище в Троян –
ОУ „Иван Хаджийски“. „Ще отпразнуваме 150-годишния юбилей на училището. През тази година се навършват и 125 години от построяването на сегашната училищната сграда. Преди това то се е намирало в настоящата сграда на Музея на занаятите в Троян. Специален подарък за годишнината ще бъде поставянето на ефектно осветление на училищната фасада.“ Това казва за „Аз-буки“ директорката на школото Ралица Бенчева. По думите ѝ, двата юбилея ще бъдат отбелязани с редица инициативи, но предвид епидемичната обстановка все още програмата не е напълно уточнена. „Независимо дали присъствено, или във виртуалното пространство, инициативи ще има“, добавя събеседничката ми.
В момента в училището се обучават 119 ученици, като броят им нараства. „Когато поех директорския пост преди 4 години, учениците бяха 104, имаше обявен нулев прием в V клас и по една паралелка от I до VII клас. Сега имаме по една паралелка от I до VI клас и две паралелки в VII клас. От миналата година възстановихме и подготвителната група в училище“, разказва още директорката. А първокласниците тази учебна година са посрещнати с подарък – окомплектована с всичко необходимо ученическа раница с надпис ОУ „Иван Хаджийски“ – гр. Троян.
От три години троянското школо е и сред иновативните училища в страната. Първата въведена иновация е прилагането на Бел-Ланкастърския метод на преподаване, при който по-големите и по-знаещите ученици играят ролята на наставници асистенти на учителя и под неговите указания помагат на по-малките или на изпитващите затруднения.
„От настоящата учебна година прилагаме и компетентностен подход в обучението по технологии и предприемачество, с изграждане на ключова предприемаческа компетентност. А от следващата възнамеряваме да въведем разширено изучаване на музика от V клас във факултативните часове“, пояснява директорката Бенчева.
Ръководството на училището се стреми красивата отвън сграда да бъде модерна отвътре и да предоставя всички възможности за качествено обучение. „Това става с постоянни инвестиции. През последните три години направих ме няколко тематични кабинета – например ретро класна стая, която е обзаведена с училищни мебели, предмети и пособия от средата на миналия век. Стаята е функционална, като в нея се провеждат учебни часове, но може да се каже, че има и музейна атмосфера.
В началото на тази година открихме и мини STEM кабинет. А за Деня на народните будители – кабинет по хуманитарни науки“, споделя събеседничката ми. Кабинетът е оборудван с тематични маси с изображенията на големи български творци – от Паисий Хилендарски до Николай Хайтов, и с цитати от най-известните им произведения.
„Любимият кабинет на нашите ученици обаче е кулинарният.
В него се провежда част от разширената подготовка по „Технологии и предприемачество“. Децата готвят с огромно удоволствие, особено сладкиши. Мисля, че нямаме вече дете, което да не умее да прави мъфини и палачинки“, добавя директорката. Преди 3 години по програма ПУДООС е реновирано и дворното пространство.
В школото са сформирани и пет групи за занимания по интереси – „Сръчни ръце“, „Технологиите – пътят към професията“, вокална група „Дъга“ и група „Аз свиря“.
А в групата „Аз съм европеец“ се работи за гражданското образование на учениците. Децата се включват и в различни благотворителни инициативи. Например в края на февруари 2020 г. училището организира в сградата на Народното събрание благотворителен базар на мартеници, като средствата са за детското отделение в троянската болница.
С учениците работи екип от 20 педагогически специалисти, като трима от тях са и психолози. Има и образователен медиатор и педагогически съветник. А директорката Бенчева отбелязва, че успяват да привличат и млади учители с това, че училището е най-бързо развиващото се в общината. „Работим по десетки програми, постоянно търсим нови провокации и създаваме модерна и динамична среда на работа. Това дава възможност за изява на младите колеги и за бърз професионален растеж.“
Сред програмите, по които се работи, са „Иновации в действие“, „Подкрепа за успех“, „Заедно в грижата за всеки ученик“ – модул „Осигуряване на условия за системно проследяване на личните постижения на учениците в началния етап чрез създаване на индивидуално портфолио и оценъчна карта“, „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“, „Образование за утрешния ден“, „Подкрепа на целодневното обучение“ и „Има защо! Обединени усилия за насърчаваща мултикултурна среда в ОУ „Иван Хаджийски“ към Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.
Колкото до това къде продължават образованието си възпитаниците на ОУ „Иван Хаджийски“, директорката споделя, че те се насочват към професионални паралелки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg