Целият педагогически екип в ОУ „Иван Вазов“ в Силистра се е обединил около идеята да развият потенциала на всяко дете. „Помогни ми да се справя“ – така са формулирали мисията си, в която всички вярват.
„Нашата работа е насочена към учениците. Те са двигателят на всичко, което се случва в училище, нали заради тях сме всички ние в училище“, казва директорката Росица Трендафилова. По думите ѝ, тя и колегите ѝ всеки ден се стремят да помогнат на децата за тяхната ранна професионална ориентация, учат ги да работят в екип и да бъдат част от колектива. „Развиваме уменията на учениците още от I клас. Колегите от начален етап на обучение от самото начало се запознават с възможностите и предпочитанията на всеки ученик“, допълва тя.
В школото се стремят да надграждат знанията на своите възпитаници в предпочитаните от тях области с богат набор от занимания по интереси. Групите, които предлагат, са 24 на брой, а областите, които обхващат, са много разнообразни – математика, български език, история, география, биология, танцово изкуство и спорт. „Децата сами си избират в коя група по интереси да участват, като, разбира се, ролята на учителя е да им помогне и да ги насочи коя ще бъде най-подходяща за тях“, допълва Трендафилова. Разказва, че често учениците от по-горните класове инициират създаването на някоя група. Навярно и затова диапазонът на областите е толкова голям, а имената – така креативни: „Празниците и обичаите на моя народ“, „Искам и мога“, „Християнче“ и други. Директорката отбелязва, че всички групи за занимания по интереси се радват на голям интерес както от страна на учениците, така и на родителите им.
С дългогодишна традиция са и още два клуба – „Васил Левски“ и „Съхрани българското“. „В тях се включват ученици от прогимназиален етап, които вече са натрупали солидни знания по история и имат развито чувство за родолюбие“, допълва Трендафилова. Желанието на родителите пък провокира създаването на седем клуба по народни танци. „Независимо от това, че в началото на учебната година всяко дете посочва къде иска да участва, често се случва децата сами да решат да присъстват в някой час по интереси, без да са се записали. Никога никого не сме върнали. Желанието да научиш и да видиш нещо ново, трябва да бъде поощрявано“, категорична е директорката.
ОУ „Иван Вазов“ е най-голямото основно училище в Силистра. В него учат 572 ученици, като целодневна организация на учебния ден има за всички деца от I до VII клас. „В начален етап на обучение децата са обхванати почти на 100%, а в прогимназиален етап имаме 4 групи – две сборни в V клас и по една в VI и VII клас“, допълва директорката.
Голямо училище трудно се ръководи, но тайната на успеха на школото в Силистра се крие в осъществяването на ползотворен диалог и ползотворна съвместна работа между педагогическия екип, родителите и учениците. „Основата за развитието на всяка образователна система е доверието“, казва тя. Отбелязва, че всички учители са професионалисти и постоянно се стремят да надграждат уменията си. „Независимо че пандемията продължава вече почти година – всички ние заедно не сме престанали да се самоусъвършенстваме. Много от колегите продължават да се записват за поредната ПКС и да ги защитават, провеждаме и онлайн квалификационни обучения“, казва още тя.
Вазовците от Силистра постоянно участват и в състезания, като винаги се връщат с грамоти и награди. Едно от последните отличия е от националния ученически конкурс „Посланици на здравето“ по инициатива на Министерството на здравеопазването, където получават втора награда. Редовно се включват и в „Моята родина“, „Математика без граници“, „Многознайко“, „На път се учи география“ и много други. Тази година първо място завоюват и на областния литературен конкурс „Духът на българина“. „Учениците ни са много активни и отворени към всякакъв вид инициативи. Искат да се изявяват, което означава, че имат какво да кажат и да покажат“, коментира Трендафилова. Освен сферата на знанията децата от ОУ „Иван Вазов“ обичат и спорта. Редовно се включват в общинските първенства.
Училището разполага с модерна база. Всяка стая е оборудвана с мултимедия и лаптоп. Освен това има и три компютърни кабинета, като единият от тях разполага с интерактивен дисплей, осигурен от МОН по проекта „Образование за утрешния ден“. Министерството е предоставило и
10 таблета, а допълнително с пари от бюджета на училището са закупени 15 лаптопа за учителите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg