При бърз прилив на допамин мишките започват да сънуват. В мозъците на гризачите химическият пратеник предизвиква сън с бързо движение на очите, или REM (rapid eye movement). Той е един от четирите стадия, през които мозъкът преминава по време на сън, съобщават изследователи в Science. По време на нощен сън хората и другите животни преминават през няколко фази на сън, наречени не-REM сън и REM – етап, при който обикновено има ярки сънища. Но това, което причинява тези преходи, е мистериозно, казва неврологът и изследовател на съня Томас Скамел от Harvard Medical School. Тези нови резултати са едни от първите, които показват задействане на смените, допълва той. Разбирането на тези преходи може, в крайна сметка, да посочи начини за лечение на нарушения на съня при хората.
Някои нервни клетки, намиращи се в част от мозъка на мишката, наречена вентрална тегментална област, могат да изпомпват допамин – вещество, свързано с удоволствието, движението и ученето, наред с други неща. Тези клетки доставят допамин на амиг-
далите – две бадемовидни структури дълбоко в мозъка, които са тясно свързани с емоциите. Използвайки молекулярен сензор, който може да каже точно кога и къде се освобождава допамин, неврологът Такеши Сакурай от Университета в Цукуба в Япония и колегите му установяват, че нивата на допамин се повишават в амигдалите точно преди мишките да преминат от не-REM към REM сън.
След това изследователите връщат мишките в REM фазата, като с помощ-
та на лазери и генетични техники контролират тези нервни клетки, произвеждащи допамин – метод, наречен оптогенетика. Стимулирани от светлина, нервните клетки освобождават допамин в амигдалите, докато мишките са в не-REM сън. След това те преминават в REM сън по-рано, отколкото обикновено – средно за около две минути вместо осем минути при контролна група мишки, които не са стимулирани да освобождават допамин.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg