Екрайна сметка, астрономите може да не са открили знак за първите звезди на Вселената, показва нов експеримент, който не открива следи от „космическата зора“. През 2018 г. изследователите твърдят, че едва доловим знак в радиовълните от началото на историята на Вселената разкрива ерата, когато са се включили първите звезди, известна като космическа зора. Но първият експеримент за тестване на заключенията на това изследване не открива никакви признаци от тези ранни звезди, съобщават учените в Nature Astronomy. Точно след Големия взрив преди около 13,8 млрд. години Вселената е гореща яхния от материя. Звездите вероятно не са светнали до поне 100 милиона години по-късно – слабо проучена ера на Космоса. Намирането на признаци на първите лъчи звездна светлина би допълнило историята на космическия произход. Така че твърдението от 2018 г. за точно определяне на тези най-ранни отблясъци, от експеримента EDGES в австралийската пустош, предизвика доста спорове.
„Това определено развълнува цялата ни общност“, казва радиоастрономът Саураб Сингх от Раманския изследователски институт в Бангалор, Индия. Изследователите съобщават, че са открили спад в определени дължини на радиовълните – знак за светлина от първите звезди, взаимодействащи с околния водороден газ. Но резултатът бързо предизвика скептицизъм, тъй като спадът е по-дълбок от очакваното. За да разберат дали намекът за първата звездна светлина е бил реален, учените ще трябва да направят повече измервания.
На Земята радиовълните идват от различни източници, които трябва да бъдат внимателно отчетени, за да разкрият по-финия сигнал от космическата зора. Неправилното разбиране на тези други източници на радиовълни може да доведе до неотчетена експериментална грешка, която може да даде неверни резултати.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg