Образователната ни система е готова да приеме веднага около 20 000 украинчета
Как да се осигури достъп до образование за децата, бягащи от войната в Украйна, обсъдиха на неформална видеоконференция министрите на образованието на 16 март 2022 г. Те дискутираха как може Европейският съюз да подкрепи децата и учителите, които са останали в Украйна. Министрите обмениха мнения и какъв да бъде координираният отговор на ЕС на войната в Украйна по отношение на образованието.
На 4 март Съветът на ЕС прие решение за въвеждане на защита от масовия приток на бежанци от Украйна. Този механизъм за извънредни ситуации им позволява да се ползват от хармонизирани права в целия Европейски съюз, включващи пребиваване, достъп до пазара на труда и жилище, медицинска помощ и достъп до образование за деца.
Около 20 000 деца могат да влязат в българската образователна система, без да се налагат съществени промени в организацията ѝ и без допълнително натоварване на учителите. Това стана ясно от участието на министър Николай Денков в предаването „120 минути“ на бТВ.
Системата може да приеме и до 100 000 деца, но след допълнителна организация. Около 6500 деца могат да разчитат и на занимания по изкуства и спорт в центровете за личностно развитие, докато родителите решат накъде да поемат семействата.
Между 60 и 180 часа ще учат български език украинчетата. Финансирането е целево от бюджета на МОН. За целта има и подготвени учители. Преди децата обаче да влязат в образователната ни система, Министерството на здравеопазването ще трябва да дефинира условията, при които това може да става.
Към 10 март 11 000 украински деца в предучилищна и училищна възраст са дошли в България с бежанската вълна. Но все още не е ясно колко ще останат у нас. Нагласите на семействата са различни – от връщане в родината до търсене на нов живот в Европа.
91 заявления са подадени от украинци, търсещи или получили международна закрила, които искат децата им да продължат образованието си в България, съобщават още от МОН. 78 са заявленията за записване на украински деца в училище, а 13 – в детска градина. Най-много са желаещите да се обучават в областите Бургас (31),
София-град (30), Варна (7) и Благоевград (5). Децата и младежите са на различна възраст – от 3 до 17 години. В повече от половината области – 16, все още няма нито едно подадено заявление.
Справка на регионалните управления на образованието в страната показва, че училищата ни разполагат с близо 65 000 свободни места и са готови да приемат украински ученици. Най-много са незаетите места във Варна, Велико Търново и Бургас. В детските градини свободните позиции са близо 14 000. Най-висок е броят им в областите Разград, Варна и София-град. В столицата свободните места са основно в крайните квартали – „Обеля“,
„Надежда“, „Кремиковци“ и селата Мърчаево и Владая.
Във всички области има достатъчно учители по български език, които могат да поемат допълнителни часове.
От 4 март т.г. вече се приемат заявления в регионалните управления за записване на украински деца в училище. Подрастващите се насочват към конкретна образователна институция в зависимост от възрастта, завършения до момента клас, местонахождението и желанието на родителите.
МОН е създало предварителна организация за подаване на документи, за да могат учениците да влязат в класните стаи веднага след като получат официален статут в България и се установи здравният им статус.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg