С нови лаборатории ще гонят качество в Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“
Donka
ТЪНКОШИЕВА
Как танцува роботът НАО – суперкомпютърът, гордост на проф. Сотир Сотиров, и още „чудеса на XXI век“, като лазерен гравир и 256-канален енцефалограф, демонстрираха на гостите на откриването на научноизследователския лабораторен комплекс по проект УНИТе в Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
В хода на проекта е обновена сградата на бившия Технически колеж, което в Университета отчитат като изключително предимство. Извършена е подмяна на дограмата, саниране и обновяване на фасадата, пълен ремонт на общите и санитарните помещения, ремонт на четири лаборатории съгласно съвременните изисквания, монтаж на система, позволяваща използване от хора с увреждания, пълна подмяна на електроинсталацията и реализирана локална компютърна врежа в съответствие със съвременните изисквания. До сградата е прекарана оптична свързаност, позволяваща връзка с университетската мрежа и независим достъп с пропускателна способност 10 G.
„Изключително съм горда да открия този център за върхови постижения“, заяви ректорът на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ проф. д-р инж. хим. Магдалена Миткова. По проекта вече са готови три лаборатории. Предстои да се оборудва и четвърта, чиято стойност ще е
1 млн. лв. На церемонията, открита от ръководителя на проекта проф. Сотир Сотиров, присъства и заместник-кметът на Бургас по стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата Весна Балтина.
„Времето, в което живеем, не ни позволява да планираме и прогнозираме, така както ни се иска и както сме свикнали. Това, което ни се случва в последните месеци и дни, изкарва на преден план важността на тези лаборатории. Защото изкуственият интелект е двигателят, на който възлагаме много надежди, за да ни даде отговори на въпросите, които сега си задаваме. Образованието е право на всички граждани. Като общинска администрация, трябва да го подкрепим и да го включваме в нашите планове и програми като задача номер едно. Затова и в нашия план за интегрирано развитие като най-важни приоритети са определени образованието и здравеопазването“, заяви Балтина.
Проф. Станислав Симеонов, който е научен ръководител на проекта УНИТе, влезе в ролята на водач в лабиринта на новите технологии и разказа за лабораториите и тяхното приложение. „Това е проект за изграждане на Център за върхови технологии УНИТе. В него участват пет български висши училища. Те изграждат различни лаборатории, но идеята е да се създаде обща инфраструктура, в която да се обучават студенти и да се извършва обща, съвместна научна дейност“, обясни той. Бургаското висше училище се специализира по въпросите на науката в реално време.
„Първата лаборатория е хетерогенни системи и реално време. Използваме различни апаратни платформи. Примерно два телефона са с различен процесор, а ние искаме да ги синхронизираме и да направим най-добрия. За целта имаме голяма изчислителна машина. По-голяма е само тази на БАН. Втората лаборатория, която предстои да оборудваме, е за прототипиране и верификация. Идеята е да се създаде комплекс по прототипиране за наш партньор по проекта, включително и за хора от областта, които се интересуват от производство на малки серии на печатни платки. Друга част от нашата дейност са изследвания в областта на изкуствения интелект. Имаме хуманоидни роботи, които танцуват. Имаме и енцефалограф. Осъществяваме контакти с професор невролог, с когото да работим заедно в областта на изследване на човешкия мозък“, разказва проф. Симеонов. И добавя, че съществува и допълнителна лаборатория с големи машини – лазерен гравир.
„С допълнителните машини се опитваме да създадем цялостен продукт, който може да се използва в промишлеността“, допълва той.
По проекта е закупено оборудване на стойност около 415 хил. лв. за първата половина на 2021 г. През септември миналата година е в ход и обществената поръчка за оборудването на четвъртата лаборатория.
Основната цел на проекта УНИТе е създаване на Център за върхови постижения в областта
на информатиката и информационните и комуникационните технологии. Партньори са Софийският университет „Св. Климент Охридски“, който е водещ партньор и ще работи заедно с Техническия университет – София, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, и Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и чрез нея Европейският фонд за регионално развитие финансира одобрения бюджет от 29 781 882 лева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg