В учебно-тренировъчната фирма в работилницата на Професионална гимназия „Св. Димитър Солунски“ младежите придобиват практически умения за морския бизнес
Айсехел РУФИ
Макет на действително съществуващ кораб направиха учениците от XII клас от специалност „Корабостроене“ на Професионалната гимназия „Св. Димитър Солунски“ в Белослав. „Реализацията му е по проект „Ученически практики 2“ – учебно-тренировъчна фирма. Материалите са предоставени от нашата партньорска кораборемонтна компания“, съобщава за в. „Аз-буки“ директорът на училището инж. Диляна Стоименова.
За изработката на макета е избран реален многоцелеви транспортен кораб, чиито размери са намалени в мащаб 1:100. „След определяне на мащабираните размери на кораба макет учениците направиха масогабаритен анализ на конструкцията, необходимите материали и консумативи. След това всеки от участниците в проекта разчерта, надписа и отряза листовите и профилните детайли от съответния район на корабния корпус. Подложиха изрязаните детайли на обработка чрез абразивен диск, след което ги монтираха и завариха във възли в различни пространствени положения. Използваният метод е ръчно електродъгово заваряване с обмазани електроди“, обяснява директорът на ПГ „Св. Димитър Солунски“.
Процесите, под наставничеството на инженер-асистент от Техническия университет във Варна, са продължени с монтиране на готовите възли от носовата, товарната и кърмовата част и заваряването им в различни пространствени положения. Накрая всяка част от макета е боядисана с характерните за нея цветови гами.
Проектът „Ученически практики-2“ има учебно-методически характер. Партньор на училището по Проекта е компанията за корабостроене и кораборемонт „МТГ – Делфин“ АД, осигурила необходимите консумативи. Дейностите по „Ученически практики 2“ в ПГ „Св. Димитър Солунски“ – Белослав, са насочени към повишаване квалификацията и компетенцията на учениците от специалност „Корабостроене”, която е от списъка с професии, по които е налице недостиг на кадри на пазара на труда за 2022 г.,
информира още инж. Диляна Стоименова.
Училището участва в проект „Ученически практики 2“ по дейности 1 и 2, целящи повишаване възможността за житейска реализация на учениците на пазара на труда. Общо 34 възпитаници на гимназията са включени в Проекта. Дейност 1 се провежда в Завода за корабостроене и кораборемонт на „МТГ Делфин“ в село Езерово. Учениците са разпределени в корпусни бригади с наставници и се обучават в реална работна среда.
По дейност 2 към училището е стартирана учебно-тренировъчна фирма, която извършва дейността си в новата учебна работилница, изградена м.г. в гимназията в Белослав. Там е създаден корабният макет с помощта на Техническия университет – Варна.
„В процеса на практическото обучение се изпълнява последователност от операции, техники и технологии от строителството на сложното техническо съоръжение, каквото е корабът“, обяснява инж. Диляна Стоименова.
ПГ „Св. Димитър Солунски“ в Белослав подготвя кадри по специалностите „Корабостроене“, „Корабни тръбни системи“, „Ремонт на кораби“ и „Подемно-транспортна техника с електрозадвижване“. Всички те са от списъка с професии и специалности, по които е налице недостиг на кадри на пазара на труда за 2022 г. Учениците имат възможност да продължат своето образование в специалности от своето направление в Техническия университет – Варна, и Висшето военноморско училище в Морската столица.
На „ти“ с автомобилите
С четири първи и едно второ място завършват регионалния кръг на националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“ домакините от ПГ по транспорт „Н.Й. Вапцаров“ в Сливница. Нейните възпитаници Кристиан Иванов, Кристиян Ковачки и Кристиян Кирилов вдигат купата в комплексното класиране. А след тях се нареждат отборите на ТПГ „Стамен Панчев“ – Ботевград, и ПТГ „Н.Й. Вапцаров“ – Враца. Тимът от Сливница си осигурява и участие в националния кръг на състезанието, който ще се проведе на 15 – 17 април 2022 г. в ПГ по механотехника в Сливен.
„Състезанието по теория на професията и майсторско управление на МПС се проведe на 18 март на територията на ПГ по транспорт, а практическото състезание за автомонтьори бе на 19 март при партньорите ни – „Автомотор Корпорация“, „Сервиз Ситроен“ – Божурище“, съобщава за „Аз-буки“ директорката на професионалната гимназия в Сливница Оля Зарева. В надпреварата се включват 11 отбора и общо 33 ученици от област Видин, Враца, Лом, Монтана и София-област.
Гости на откриването на състезанието са Росица Иванова, началник на РУО – София-област, доц. д-р инж. Миряна Евтимова – декан на факултет „Техника и строителни технологии в транспорта“ на ВТУ „Тодор Каблешков“, Милко Миланов – председател на ОбС – Сливница, представители на местното полицейско управление, на фирмите „Интер карс България“ и „Балгериън трак сървис“.
В двата състезателни дни участниците демонстрират теоретичната си подготовка и практически умения и компетентности, придобити при обучението по професията за изпълнение на автомонтьорски операции, спазване на правилата за движението по пътищата и безопасно майсторско управление на автомобила.
Индивидуалния приз за най-добър водач на МПС печели Кристиян Ковачки (ПГТ „Н.Й. Вапцаров“ – Сливница), негови подгласници са Любомир Данков (ПГ „Златица“ – Златица) и Мирослав Алексиев (ТПГ „Стамен Панчев“ – Ботевград). Отборното състезание печели ПГТ „Н. Й. Вапцаров“ – Сливница, пред ТПГ – Ботевград, и ПТГ „Н.Й. Вапцаров“ – Враца.
Най-добър автомонтьор е Радослав Алдинов (ТПГ „Стамен Панчев“ – Ботевград), следван от Кристиан Иванов (ПГТ „Н.Й. Вапцаров“ – Слив-
ница) и Иван Геловски (ПГТ „Коста Петров“ – Борован).
В отборната надпревара първи е тимът на ПГТ „Н.Й. Вапцаров“ – Сливница, а втори и трети са представителите на ТПГ „Стамен Панчев“ – Ботевград, и ПГТ в с. Владимирово.
Призьорите в отделните надпревари получават награди от съорганизатора на събитието „Интер карс България“ ЕООД, партньорите от „Емвеко“ и „Автомотор Корпорация“ и от училището домакин.
Най-добри в сервиза
Отборът на домакините от ПГ по механоелектротехника „Юрий Гагарин“ – Петрич, печели отборната надпревара в регионалния кръг на състезанието „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“.
С победата дванайсетокласниците Георги Ичев, Атанас Гечев и Мартин Георгиев си осигуряват участие в националния кръг в Сливен. Организатор на състезанието е МОН със съорганизатор „INTER CARS – България“ ЕООД.
Втори и трети в комплексното класиране завършват съответно тимовете на Професионалната гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“ – София, и на Професионална гимназия по механизация на селското стопанство „Пейо К. Яворов“ – Гоце Делчев.
„В регионалния кръг се включиха общо 9 отбора от Югозападна България, като освен призьорите това бяха ПГТ „Макгахан“ – София, БПГ „Ичко Бойчев“ – Благоевград, ПГТЕ „Христо Ботев“ – Перник, ПГТ „Юрий Гагарин“ – Радомир, ПГ по транспорт – Разлог, и ПГ по транспорт – Дупница“, разказа за „Аз-буки“ директорката на училището домакин Таня Иванова.
Състезанието протича в два дни. На 18 март участниците решават теоретични тестове за автомонтьори и водачи на МПС. А на 19 март състезателите трябва да се справят с 4 отборни и една индивидуална практическа задача, прилагайки усвоените теоретични знания. Емоции предизвиква и майсторското управление на МПС. В индивидуалното класиране призьорите са Георги Ичев и Атанас Гечев от училището домакин, а трети е Антон Таушанов от ПГМСС „Пейо К. Яворов“ – Гоце Делчев.
В комисиите по оценяване учас-
тват бизнес партньори на ПГМЕТ „Юрий Гагарин“ – Петрич, и преподаватели от професионалните гимназии.
Петричката гимназия не за първи път е домакин на това състезание. През годините нейни ученици печелят надпреварата три пъти. А през 2018 г. техен възпитаник се класира за Международното състезание Young Car Mechanic, провело се в Полша.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg