Първи срещи с Георги Господинов – носител на престижната италианска награда за литература „Стрега еуропео 2021“
Катедрата по славянска филология, български език и българска литература – с лекторат по български език, литература и култура в Университета „Ориентале“, Неапол, организира през април и май цикъл от семинари, посветени на българската култура и история, на актуалната социална и политическа ситуация в страната ни. Гости на студентите от Неапол са писатели, университетски преподаватели и учени италианисти и българисти. Целта е да се привлече интересът на студенти от различни специалности към България, към нейната литература и език и възможностите за професионално и научно развитие у нас. Съмишленици в реализирането на идеята са Георги Господинов, Давиде Фанчуло, Радея Гешева, Тодор Христов, Фабио Теларико.
Първата среща от цикъла семинари бе с Георги Господинов. Единственият засега български творец, носител на престижната италианска награда за литература „Стрега еуропео 2021“. Творецът е добре познат и на италианската публика благодарение на издателство „Воланд“ и блестящите преводи на проф. Джузепе дел Агата.
В центъра на дискусията на писателя с младите му фенове, състояла се в Университета „Ориентале“, бе романът „Времеубежище“, който насочи разговора към темите за паметта и уроците от миналото. По думите на Господинов те трябва да са добри уроци, минали през добрата памет за събитие в миналото. Участниците в срещата коментираха и станалото изключително популярно за кратко време есе на българския писател – „Какво ще кажа на дъщеря ми тази вечер“, посветено на конфликта в Украйна и публикувано на италиански език.
„Човечеството не може да си позволи да изпада в колективен алцхаймер. Именно книгите са тези, които могат да ни имунизират срещу този колективен алцхаймер, но и срещу вируса на недоброто минало.“ Господинов призова младите да посещават по-често книжарници и библиотеки, защото „те са истинските времеубежища, които могат да ни осигурят добро бъдеще“.
Със свои почитатели Георги Господинов разговаря и в емблематичната за Неапол
IoCi Sto – книжарница, отворила врати по време на пандемията, изградена изцяло на доброволен принцип от жители на града. „На нас, българската част от публиката, срещата даде надежда да повярваме в думите на Господинов, че „няма такова нещо като български или небългарски писател“. Всеки творец, стига да има какво да каже, може да бъде четен, обичан, цитиран, награждаван навсякъде по света. Така, както се случва в Неапол“, споделя д-р Мая Падешка – лектор по български език и култура в Университета „Ориентале“ и редактор на списание „Български език и литература“ на Национално издателство .
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg