Общо 13,6 млрд. лева се очаква да получим по Плана за възстановяване и устойчивост
3,413 млрд. лева за образование и умения са предвидени по Механизма за възстановяване и устойчивост за България за периода до 2027 г. Те са част от един от четирите стълба – „Иновативна България“, от Националния план за възстановяване и устойчивост, за който са предвидени 25,3% от цялото финансиране за страната ни в размер на 13,6 млрд. лева.
Очаква се с общото публично и частно финансиране сумата за „Иновативна България“ да стигне до 5,8 млрд. лв., от които най-голям е делът за образование и умения, следван от този за бизнес и иновации – 1,350 млрд. лв., наука и иновации – 367 млн. лв., и четири реформи в интелигентната индустрия.
В областта на образованието и иновациите са предвидени 480 млн. лв. за STEM центрове. Предвижда се финансиране на 2240 специализирани класни стаи за наука и технически предмети, както и създаване на 4 научни центъра за развитие на STEM образованието в България и повишаване квалификациите на 39 000 учители в сферата на STEM обучението.
Предвижда се още реформа на предучилищното и училищното образование и на ученето през целия живот. Това включва увеличаване на фокуса в системата на образование върху приложните компетентности, иновациите, STEM и развитие на когнитивните умения. Както и създаване на иновативни училища и разширяване на ученето в електронна среда, нов стандарт за качество на образованието и развитие на системите по признаване и валидиране на професионални умения.
„България вече има много добър и работещ План за възстановяване и устойчивост, който председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен ще ни предаде финализиран на 7 април“, заяви премиерът Кирил Петков в началото на редовното правителствено заседание и акцентира върху основните резултати, които ще бъдат постигнати.
Фон дер Лайен пристига днес в София по покана на министър-председателя и в рамките на визитата си ще потвърди подкрепата на ЕК за българския План за възстановяване и устойчивост. У нас тя ще проведе срещи с министри, представителите на политическите партии в управляващата коалиция, ще посети Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – един от бенефициентите по Плана за възстановяване и устойчивост, където ще се запознае с проекти на иновативни компании.
Планът за възстановяване и устойчивост на България беше предаден на 15 октомври 2021 г.
В рамките на оценката ЕК подчерта необходимостта от промени в области като енергетика, върховенство на закона и транспорт, за да бъде постигнато съответствие с европейските изисквания. Правителството го актуализира и сега той включва 57 инвестиции и 47 реформи в 12 различни сфери, които трябва да бъдат реализирани до края на 2026 г. Мерки в областта на образованието и социалната сфера ще подкрепят обновяването и изграждането на училища, закупуването на съвременна медицинска апаратура, изграждането на система за въздушна спешна помощ, както и засилване на мерките за социално подпомагане.
Другите три стълба от Плана за възстановяване и устойчивост са „Зелена България“, за който са предвидени 5,7 млрд. лева, „Свързана България“ – 2,5 млрд. лева, и „Справедлива България“ – 2 млрд. лв.
Европейската комисия одобрява Плана днес, след което в рамките на две до четири седмици той трябва да бъде приет и от Съвета на ЕС и да се подпише финансово споразумение. Получаването на първия транш по него може да се очаква през есента на т.г., а на последния – през декември 2026 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg