Светлана КРУМОВА
„Здрава идея, мисъл и чувство – само така се създава изкуство!“ Добре познатият рефрен от песен на Тодор Колев може да обобщи провелото се тази година издание на Националните ученически театрални празници в Шумен. Форумът се организира от ЦПЛР – ОДК „Анастас Стоянов“ със съдействието на МОН и Община Шумен и е част от Националния календар на МОН за изяви по интереси. Детско-юношеските театрални състави се събират на всеки две години, за да покажат своите спектакли. Форумът се провежда от 1995 г., а от 2014 г. носи името на Тодор Колев.
В XIV издание на националните ученически театрални празници „Тодор Колев“ участваха деца от 8 театрални състава от Габрово, Шумен, София и Сливен с 9 постановки. За първи форматът е онлайн, като спектаклите са излъчени в YouTube канала на ЦПЛР – ОДК, Шумен. Най-много тази година са групите от София – ТС „Усмивка“ с постановката „Буратино“ (режисьор Дориана Гълъбова),
ТС IUVENES със спектакъла „Дон Жуан“ (режисьор Венета Атанасова), ВТФ „Врабчета“ със „Самолетът“ (адаптация и режисура Ирина Денчева) и ТС „Смехурко“ със „Страшни смешки, смешни страшки“ (режисьор Цвете Лазарова). Шуменските състави бяха два – ДТ „Светулчици“ със спектакъла „Безсъници около Дюлок“ (реж. Надежда Минчева) и ТР „Слънчеви усмивки“ с „Целта оправдава средствата“ (реж. Мая Кулева). Tеатрална трупа „Опит за летене“ – Сливен, участва с две постановки – „Р.У.Р“ и „Боряна“ (режисьор Николина Велчева). От Габрово се включиха МТС „Смехоранчета“ със спектакъла „Посрещането“ (реж. Виктория Петрова).
„Участваме за 10-и път в театралните празници „Тодор Колев“. Нашата градина работи по авторска програма, използваща образователната драма като обучителен похват. Това е много полезно за децата билингви, защото в неформална среда усвояват речта и придобиват знания и умения. През годините сме имали различни школи по танц, музика, инструмент, но обединихме всичко в театър. Използваме универсалния език на изкуството, от една страна, за да дадем на децата не пасивни знания, а да ги научим чрез преживяване. И от друга, за да дадем възможност на всяко дете за изява. Колкото по-рано свикнат да не се притесняват от публика, толкова по-лесно ще мога да се представят не само в училище, когато ги изпитват, но и когато им е необходимо като по-големи“, коментира Надежда Минчева, директор на ДГ „Светулка“ – Шумен, и режисьор на „Безсъници около Дюлок“ на ДТ „Светулчици“.
Заедно с театралния форум се провежда и виртуална творческа кръгла маса между ръководителите на театралните състави и членовете на журито. „Творческите ръководители обмениха опит, а журито сподели впечатления за постановките и даде своите насоки. Обсъдихме и възможностите за нови творчески проекти“, разказа Диян Грозданов, вр.и.д. на ЦПЛР – ОДК, Шумен.
„Ценното на този фестивал е, че участниците в съставите са и заинтересованите зрители, което е много важно за бъдещето на театрите, особено в провинцията. Това, което наблюдавах, е, че ръководителите се отнасят доста сериозно към работата с подрастващите. Създават у тях вкус и критерии за красивото и стойностното в изкуството на театъра“, коментира режисьорът и член на журито Съби Събев.
Единственият по рода си театрален форум в България няма конкурсен характер и затова награди има за всички: плакет, диплом за участие и подарък – книги на Леон Даниел.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg