Открит е най-големият в Източна Европа институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии
Зина СОКОЛОВА
Архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Цюрих – водещ световен учен в областта на компютърните науки и изкуствения интелект. INSAIT е подкрепен от двата най-големи технологични института в Швейцария – ETH Цюрих и EPFL, и е част от структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
„Когато се дипломирах в Кеймбридж през 2003 г., си пожелах след 20 – 30 години да създам в България център на световно ниво като в Кеймбридж. Чрез този институт България става пионер в Източна Европа. Наша приоритетна цел е да съживим и трансформираме България. Подобно на други западни институти, INSAIT има потенциал да окаже сериозно влияние както върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, така и върху ролята и авторитета на страната“, каза проф. Вечев на откриването.
Институтът да се превърне в платформа за Нобелови лауреати от Източна Европа, пожела еврокомисар Мария Габриел. „Този ден бележи превръщането на една идея в реалност – каза още тя. – Това е идеята на проф. Мартин Вечев България да бъде лидер за върхови постижения в науката. INSAIT може и трябва да се конкурира в световната шампионска лига на научните институти. Институтът полага основите на иновационна екосистема в Източна Европа, гарантира, че иновациите ще бъдат движеща сила за бъдещето на европейската икономика и общество. Екосистема, в която наука, образование, иновации, индустрия и полза за обществото вървят ръка за ръка. Екосистема, която се създава от новото поколение учени и новатори.“
„INSAIT е блестящ пример как личност със своите дълбоки познания, професионален авторитет, визия за бъдещето и огромна енергия може да промени хода на историята не само за една страна, а за цял регион“, отбеляза президентът Румен Радев. По думите му създаването на този институт успява да обедини усилията на четири правителства – две редовни и две служебни, които са постигнали единство и приемственост в името на висока национална цел.
„Институтът се изгражда с подкрепата на двете водещи политехники в Европа – ETH Цюрих и EPFL – заяви за „Аз-буки“ министърът на образованието и науката акад. Николай Денков. – Идеята е, че ще използваме тяхното знание как да се развие компютърната наука заедно с изкуствения интелект и други дигитални технологии. И второ – да използваме тяхното познание как науката да влезе в производството, как да се правят пари от научни изследвания. В това отношение Швейцария заедно с Великобритания са водещи страни в Европа. Така че има какво да научим от тях.“
„Науката изгражда културни мостове – нещо, от което светът се нуждае повече от всякога. Радвам се, че ETH Цюрих, чрез партньорствата на нашите преподаватели с INSAIT, може да допринесе за укрепване на научните връзки с България и Европа“, коментира Жоел Мезо – президент на ETH Цюрих.
Мартин Ветерли – президент на EPFL в Лозана, отбеляза, че EPFL продължава да подкрепя научните изследвания на високо ниво в сферата на технологиите в Източна Европа. „Това показва, че вярваме в потенциала на страни като България в бъдеще да се превърнат в основни играчи на академичната сцена, особено в областта на компютърните науки и изкуствения интелект.“
През следващите 10 години българската държава ще инвестира 170 млн. лв. в INSAIT. Водещите технологични компании в света Google, DeepMind и Amazon Web Services разпознават значимостта на Института за развитието на научните изследвания и иновации в Източна Европа и за първи път подпомагат подобен проект в региона с над 12 милиона лева. Google и DeepMind ще вложат в INSAIT близо 6 милиона лева през следващите три години, a Amazon Web Services – близо 7 милиона лева.
Визията на INSAIT получава пълна подкрепа и от технологичния сектор в България. Към момента Институтът е привлякъл финансиране в размер на 12 милиона лева от SiteGround – един от лидерите на международния уеб хостинг пазар със седалище в България, и 1,3 милиона лева от други известни технологични предприемачи и инвеститори.
Основната цел на Института е да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации, а така също и в център на нова екосистема с пряко въздействие върху развитието на страната. Това е повратна точка в усилията за създаване на високотехнологична и конкурентна икономика, базирана на продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, и за преодоляването на негативни тенденции като обезлюдяване и т.нар. изтичане на мозъци.
На откриването на INSAIT присъстваха и министър-председателят Кирил Петков, представители на академичната и бизнес общността в България и гости от чужбина, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, ректорът на Софийския университет Анастас Герджиков, председателят на Консултативния съвет на INSAIT проф. Драгомир Радев (Yale), президентът на European Research Council (ERC) проф. Мария Лептин, директорът на Google AI Джеф Дийн, носителят на наградата „Тюринг“ („компютърният Нобел“) проф. Шафи Голдвасер от MIT и Berkeley, Нобеловият лауреат и двигател на израелската стартъп революция Дан Шехтман и други.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg