Търговската гимназия „Васил Априлов“ в Червен бряг чества 100 години от създаването си с представяне на учебно-тренировъчни фирми
Тони КИРИЛОВА
След Великден и малко преди следващите празнични дни около 1 май Търговската гимназия „Васил Априлов“ в Червен бряг ще отбележи 100-годишнината от своето създаване. По повод юбилея са планирани няколко събития между 27 и 29 април. На 27 и 28 април ще бъдат представени две стихосбирки в местното читалище „Светлина“. Едната е „Откровения“ на Евдокия Петрова – възпитаник на училището, а сега старши учител по специални предмети в него. Автор на другата стихосбирка – „Искри от вечен огън“, е Дафинка Божкова – бивш дългогодишен учител и автор на текста на химна на гимназията юбиляр.
За 29 април е предвиден празничният концерт в читалище „Н.Й. Вапцаров 1908“. Първата част от него ще съдържа собствена програма, подготвена от възпитаници на гимназията. А след това ще им гостува емблематичният плевенски хор „Звъника“ при Центъра за работа с деца в Плевен с ръководител Ваня Делийска. Хорът е удостоен с най-високото отличие – Gran Prix, в категория „Вокални групи за забавна музика“ на Международния фестивал „Млади таланти 2021“ – София.
След концерта във фоайето на читалище „Н.Й.Вапцаров 1908“ ще има нещо като мини ТФ фест, на който ще се представят учебно-тренировъчните фирми на гимназията. Това са „Тропико“ ООД на единайсетокласниците от специалност „Икономика и мениджмънт“, както и двете фирми на учениците от XII клас – „Спорт юнити“ ООД на специалност „Банково дело“ и „Парфюмания“ ООД на специалност „Икономическа информатика“.
„Изчакахме да отпаднат противоепидемичните мерки, за да организираме отбелязването на 100-годишния юбилей, който трябваше да се проведе на 5 ноември 2021 г.“, разказва директорката на Търговската гимназия „Васил Априлов“ Виолета Георгиева.
Гимназията е тясно свързана с историята и развитието на Червен бряг. Изборът на града за седалище на търговското училище не е случаен, тъй като той е център на оживена търговия, лека индустрия, земеделие и важен жп възел. На 2 юли 1921 г. със заповед на Министерството на търговията, промишлеността и труда в Червен бряг се открива Нисше училище по търговия и кооперативно дело с двегодишен курс на обучение. На следващата година то минава към Ведомството на народното просвещение под името Професионално търговско училище с тригодишен курс на обучение. И така след редица преходи между двете министерства, преобразувания и преименувания от 2003 г. е Търговска гимназия „Васил Априлов“. През 1971 г. по случай 50-годишния си юбилей училището е наградено с орден „Кирил и Методий“ – първа степен.
През тази учебна година в гимназията се обучават 97 ученици. Те придобиват знания по четири специалности – „Икономика и мениджмънт“ и „Електронна търговия“ с разширено изучаване на английски език, както и по „Икономическа информатика“ и „Банково дело“. За тяхното образование се грижат 10 учители, но училището използва и външни лектори по география, философия, музика, изобразително изкуство.
Търговската гимназия е най-старото средно учебно заведение в региона. Предоставя добра съвременна база за обучението на своите възпитаници. Това става възможно след поетапното саниране на 3-етажната сграда с финансиране от МОН. Първо е ремонтиран покривът, после са подменени дограмите и от миналата есен обновяването му е завършено.
Училището разполага с добре оборудвани кабинети, включително по английски език и за учебно-тренировъчните фирми, две компютърни зали с достъп до интернет, библиотека и физкултурен салон. То дели сградата и разходите за поддръжката ѝ с общинското СУ „Д-р Петър Берон“.
„Нямаме притеснения за предстоящите държавни зрелостни изпити, тъй като почти през цялата учебна година учихме присъствено. Имахме късмет, че в нашата област нямаше висока заболяемост“, посочва Виолета Георгиева. И добавя, че много от техните възпитаници започват да развиват собствен бизнес, след като завършат. Други продължават образованието си предимно в икономическите специалности на УНСС и Стопанската академия в Свищов, с която от миналата година имат подписан меморандум за сътрудничество. Но гимназията работи съвместно и с Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия.
През учебната 2021/2022 г. ученици от специалност „Икономическа информатика“ участват в проект „Ученически практики 2“. „От години имаме договори с 3 – 4 счетоводни къщи, с които поддържаме добро сътрудничество и в тях децата ще проведат ученическата си практика“, обяснява Виолета Георгиева. Училището работи и по друг проект на МОН – „Равен достъп до образование в условията на кризи“.
Последните няколко години гимназията обявява прием за една паралелка с две специалности. Така ще направи и през учебната 2022/2023 г.
Училището е познато и с високите спортни постижения на своите ученици. Безспорно най-известен е единайсетокласникът от специалност „Икономика и мениджмънт“ Карлос Насар, който в края на миналата година донесе на България световна титла във вдигането на тежести. Той спечели на Световното първенство по вдигане на тежести в Ташкент, Узбекистан, при мъжете в категория 81 кг.
Друга гордост за гимназията е десетокласничката Патрицие Найманова, която се състезава за ШК „Михаил Тал“ и е сред шахматните надежди на страната. През 2019-а тя печели Европейската ученическа купа по шахмат на турнир, а през 2021 г. с тима на „Асеновец“ става републикански шампион при жените по класически шахмат. Печели и турнир от веригата „Има такива деца“ под патронажа на гросмайстор Антоанета Стефанова. През юли 2021 г.
е трикратен шампион на страната при девойките до 16 г. на блиц, рапид и класически шахмат.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg