Да осигурим условия на талантливите и мотивираните да правят наука у нас, заяви министър Николай Денков
Всяка наука на международно и световно ниво се гради върху три стълба – материална база, качествени изследователи и правила и финансиране, което да освободи творческия дух на всеки участник в този процес. Материалната база я има, назначили сте млади и перспективни колеги. Наше общо усилие трябва да бъде да осигурим условия, за да може талантливите и мотивираните, тези, които могат да правят наука на най-високо ниво, да намерят своето място и реализация в България.“ С тези думи министърът на образованието и науката акад. Николай Денков откри Националния център по мехатроника и чисти технологии в кампуса на Техническия университет в София.
Базата е изградена за около две години, като е проектирана според изискванията на изследователите от 16-те лаборатории в нея. Значителна част от оборудването е сред първите произведени машини в света, а за някои от тях изследователи от ТУ – София, разработват технологиите и инструментите за тяхното използване. Лабораториите позволяват авангардни изследвания в областите мехатроника, виртуално инженерство и дигитални производства, роботизирани системи и мехатронни технологии, биомехатроника, микро/нано инженеринг за мехатронни технологии, функционални покрития и нови материали, енергийна ефективност, транспортен инженеринг, електромобилност и др. Цялата инвестиция в кампуса е около 19 млн. лв., като той е част от проект за близо 70 млн. лева, финансиран от Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020.
В проекта, наред с изграждането на три кампуса – в БАН, ТУ – София, и в СУ „Св. Климент Охридски“, и оборудването им с най-съвременна изследователска инфраструктура е заложено и създаването на научен капацитет, който да прави върхови изследвания и да осигури устойчивост на дейността на центъра през следващия петгодишен период. Друга основна цел на проекта е изграждането на тясна връзка с бизнеса, неговото подпомагане и реален трансфер на съвременни технологии към него.
Центърът за върхови постижения „Мехатроника и чисти технологии“ обединява водещи научни групи от ТУ – София, Софийския университет, 12 института на БАН, ТУ – Варна, ТУ – Габрово, и ХТМУ – София. Чрез публично обявен конкурс като асоциирани партньори са привлечени Клъстерът по мехатроника, фирма „Борима“ и Сдружението за научноизследователска и развойна дейност, както и структури от световноизвестни университети в Тел Авив, Берлин и Делфт и от Института по роботика и интелигентни системи към Федералния технически университет – Цюрих.
„Изградената стройна структура, ясна визия и план за изграждането на цялата върхова инфраструктура и научен капацитет са ярко доказателство за желанието и възможностите на българската научна общност да изпълни своя социален ангажимент към обществото и бизнеса“, коментира ректорът на ТУ – София, проф. д.н. инж. Иван Кралов. Сред назначените изследователи в кампуса са трима от първенците на випуски на ТУ – София. Там вече работят и 37 изследователи от водещи научни групи. Кампусът се ръководи от проф. д.т.н. инж. Георги Тодоров.
„Ключово е всяко висше училище, свързано с инженерни и природни науки, да има модерни лаборатории, за да придобият студентите практически навици“, заяви още министър Денков. Той отбеляза още, че в новия програмен период ще има нова програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация, в която основните средства ще са за развитие на кадрите. 75% от средствата в частта за наука ще са за подкрепа на учените, основно с акцент върху младите учени и за връзката с икономиката, иновациите и дигитализацията на научната и изследователската дейност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg