Зрелостниците избираха между Димчо Дебелянов и есе за тежестта на думите
Общо 43 028 души се явиха на държавния зрелостен изпит по БЕЛ в 736 училища. Заявления бяха подали 46 661 младежи, но до изпита бяха допуснати 44 206 зрелостници. Останалите не са завършили успешно XII клас, съобщават от МОН. Един карантиниран зрелостник се е включил в изпита в Габрово при спазване на всички санитарно-хигиенни препоръки на Министерството на здравеопазването.
Избралите да пишат интерпретативно съчинение, разсъждаваха върху темата „Споменът – скръб и утеха“ в елегията „Аз искам да те помня все така“ на Димчо Дебелянов. Втората възможност беше създаване на есе със заглавие „Тежестта на думите“. Зрелостниците имаха 120 минути, за да създадат текст с обем до четири страници.
В първата част на изпита по български език и литература се наблегна върху прилагането на книжовните норми и четенето с разбиране. Във втората част се изискваше познаване на изучаваните литературни произведения и способност за тяхното тълкуване. В една от задачите се очакваше зрелостниците да открият темата в откъс от неизучавана творба, а в друга – да съпоставят интерпретацията на една и съща тема в изучаван и в неизучаван текст.
Досега в Министерството на образованието и науката са постъпили пет сигнала за нарушения.
В Самоков е анулирана изпитна работа, защото не е използван черен химикал. Във Варна, Пловдив, Сандански и Кърджали са хванати зрелостници с мобилни телефони.
Верните отговори от държавния зрелостен изпит по БЕЛ са достъпни на адрес https://www.mon.bg/upload/30742/DZI_BEL_18_05_2022.pdf.
Резултатите ще бъдат обявени до 8 юни 2022 г.
И през тази година максималният брой точки на матурата е 100. Съчинението или есето носят най-много – 30 точки. Изпитът се смята за издържан при минимум 30 точки, които носят оценка „Среден“. Досега за това бяха необходими 23 т., които можеха да се съберат от въпросите с избираем отговор. Министър Дeнков коментира пред медии, че към момента не се обсъжда увеличаване на прага за получаване на оценка „Среден 3“ на ДЗИ.
„Нека да преминат няколко изпита по тази система, след това да се обсъжда. Резултатите ще зависят от това, което знаят децата. Разликата, която може да очакваме от тази промяна, е в това, че може да има повече двойки, отколкото тройки, тъй като границата се отмества към малко по-голям брой точки. Но от друга страна, трябва да сме спокойни, че който е получил диплома, знае достатъчно материала, върху който се явява“, заяви той.
Вторият задължителен изпит ще се проведе на 20 май т.г., също от 8,30 ч.
Очаква се на него да се явят 45 224 зрелостници.
За учениците от профилираните гимназии втората матура е по профилиращ учебен предмет по избор с изключение на БЕЛ. Завършващите професионални паралелки и професионални гимназии полагат държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. Дипломни проекти ще защитават 8286 зрелостници от професионални гимназии и паралелки. Други 12 572 ще се явяват на изпити по професията, включващи писмена и устна част.
По традиция за втора матура най-желан е английският език, следван от биология и здравно образование и география и икономика. За първи път има възможност да се държи втори задължителен зрелостен изпит и по предметите информатика, информационни технологии, пред-
приемачество, музика, изобразително изкуство, но само ако са изучавани като профилиращи. По време на втората част от матурите по информатика и по информационни технологии младежите ще работят на компютър.
От 26 май до 1 юни т.г. са допълнителните матури по желание. Поради големия брой предмети в един ден могат да се провеждат по два изпита – сутрин и следобед. На допълнителни матури са пожелали да се явят общо 3238 зрелостници.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg