33 общи проекта изпълняват България и Северна Македония по „Еразъм+“
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Около 15 000 ученици, студенти, учители, университетски преподаватели и младежи ще имат възможност за обучение или стаж по европейските програми „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“ през тази година. Някои ще трупат знания и опит в чуждестранни училища и университети. Други ще обменят добри практики с европейски колеги, ще участват в международни събития или ще опознават ЕС.
Над 54 млн. евро е бюджетът на програма „Еразъм+“ за България за 2022 г. По програма „Европейски корпус за солидарност“ страната ни получава близо 3 млн. евро. Това e увеличение съответно с 30% и с 10% в сравнение с предходната година.
Повече от 46 млн. евро от средствата по „Еразъм+“ са за дейности в сферата на образованието и обучението, а останалите са в сектор „Младеж“. Почти 80% от бюджета са предвидени за финансиране на дейности за мобилност, около 17% са за партньорства за сътрудничество и малки партньорства, останалите около 3% са за дейности за обучение и сътрудничество.
С над 150 хил. евро ще се даде възможност на 18-годишните млади хора да пътуват безплатно и да опознават европейските страни в рамките на инициативата „Открий ЕС“ (DicoverEU). Преди дни обявиха новите 35 000 младежи, избрани за пътуване в Европа от тазгодишното издание на DiscoverEU. 461 от тях са от България и ще получат карта за безплатно пътуване с влак до избраната от тях дестинация в Европа и нова карта за отстъпки за настаняване, културни дейности и публичен транспорт. Следващата покана за кандидатстване ще бъде обявена през октомври.
До началото на октомври ще бъде отправена покана за кандидатстване с проектни предложения за мобилност и партньорства в сектор „Младеж“, проекти за малки партньорства в сектори: „Образование за възрастни“, „Училищно образование“, „Професионално образование“ и за „Солидарност“ по програма „Европейски корпус за солидарност“.
„33 общи проекта за мобилност и формиране на екологично мислене изпълняват България и Северна Македония по програма „Еразъм+“. Целта е да засилим диалога на младежите от двете страни – България и Северна Македония, за да бъде сътрудничеството ни полезно.“ Това заяви Михаил Балабанов – изпълнителен директор на Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), на международна конференция „Зелен Еразъм“ в Сандански. На форума, представители от двете държави споделят интересни и полезни училищни практики. Балабанов съобщи, че от българска страна има подадени 158 проектни предложения до ЦРЧР за съвместни партньорства със Северна Македония на стойност около 9 млн. евро. Най-голям е интересът към сектор „Младеж“. Към момента има одобрени 33 проекта, които се изпълняват успешно от двете страни.
„Оставихме настрана политическия контекст и разговорът помежду ни беше как да си помогнем в обмена на добри практики. Европа трябва да стане първият зелен континент, но за да се случи това трябва да променим потребителското си поведение“, заяви, от своя страна, Марко Георгевски – изпълнителен директор на Националната агенция за европейски образователни програми и мобилност на Северна Македония.
В рамките на международния форум в Сандански се споделиха и много добри практики. Сред тях е проектът „Агробизнес – пътят, който води до успеха“, по който две групи с ученици от Струмица се обучават у нас на биоземеделие и нови биотехнологии в животновъдството.
Участниците във форума се обединиха около идеята, че учителите са тези, които могат да насърчават екологичното мислене с различни инициативи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg