В чест на 90-годишнината от създаването на Начално училище „Христо Ботев“ в Плевен през цялата учебна година се провеждат множество инициативи – конкурси, изложби, празници, концерти. Издадена е и книга на училището, която разказва неговата история от създаването му през далечната 1932 г.
„Сред най-впечатляващите празнични събития е инициативата „Мост към поколенията“, когато събрахме наши настоящи и бивши възпитаници, учители и директори – разказва директорът на началното школо Цветелин Горанов. – Последва грандиозен концерт на вокална група „Ботевци пеят“ и формация „Жарава“, който завърши с празнична заря.
Кулминацията на честванията се проведе на 17 май, когато направихме тържествено шествие с ученици и учители, начело с гайдарския оркестър от Калофер и българския трибагреник. А участниците от нашия клуб „Млади възрожденци“ дефилираха, облечени в четнически униформи. Към шествието се присъединиха родители, гости, приятели на училището и граждани на Плевен. Шествието премина през пешеходната зона на града и доведе всички до НЧ „Съгласие 1869“, където се проведе тържественият юбилеен концерт с водещ Драгомир Драганов и участието на хор „Звъника“, ДГ „Кокиче“, балетно-театрална школа и спортен клуб „Спирит“, „Акордеомания – Джуниър“ от НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен, и много други наши възпитаници и гости.“
Юбилеят на училището е уважен от областния управител на Плевен Иван Янчев, от кмета на общината Георг Спартански, Албена Тотева – началник на РУО – Плевен, както и много други директори на образователни институции, почетни граждани, приятели и партньори на училището.
„Щастливи сме, че честванията по повод 90-ата годишнина на нашето училище се превърнаха в празник на града и на всички, които през годините са свързани и са били част от живота на училището“, казва Цветелин Горанов.
„Христо Ботев“ е най-голямото начално училище в областта. В него се обучават над 430 ученици от I до IV клас. Екипът от професионалисти, отличната материална база и високите резултати на НВО през годините го правят предпочитано от родители и ученици.
Всяка класна стая разполага с мултимедиен проектор, включително и в занималните, с възможност за онлайн изнасяне на открити уроци. Всяко дете разполага с шкафче за дрехи и учебници. Има „зелена учебна класна стая“ и оранжерия, където учениците сами засяват и проследяват развитието на растенията в часовете по околен свят и човек и природа. Монтирани са шахматни маси за развлечение и отдих.
От тази учебна година училището е в списъка на иновативните и въвежда специално разработена „Програма за патриотично възпитание“. Целта е чрез нея да се формират базови компетентности у децата и да се изградят чувство за национална гордост, обич към традициите, миналото и постиженията на българския народ, уважение към държавните символи, задълбочено познаване на историята и културата на родното място и тяхното съхранение. И не на последно място – изграждане модел на поведение, насочен към уважение, толерантност и личностно израстване.
Коридорите на училището са аранжирани с картини с ключови моменти от българската история, както и с най-добрите творения на малките ученици според сезона и свързаните с него празници и обичаи. Често учениците са посрещани сутрин със звука на гайда, гъдулка или друг народен инструмент. Спазват се и се пресъздават българските обичаи и традиции, отбелязва се всяка важна историческа дата.
„Така у децата се възпитават патриотичен дух, чувство за национална гордост. Приучават се в любов към родината и българския фолклор“, категоричен е директорът. И добавя, че училището предлага не само качествено обучение на децата, но и ги възпитава в патриотизъм, както и в опазване на околната среда и естетически ценности.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg