Предстоят кръгли маси и конференции за бъдещето на водорода в България в София и Стара Загора
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Учени от Българската академия на науката ще демонстрират своя проект за създаване на хибриден тролейбус с водородна горивна клетка на 3 юни пред българския еврокомисар Мария Габриел и изпълнителния директор на съвместното предприятие „Горивни клетки и водород“ Барт Биебик.
Тролейбусът ще се придвижва не само чрез захранване от контактната мрежа, но ще извършва и 100-километров пробег на водород. Проектът се разработва за първи път от български учени в рамките на програмата „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“. Превозното средство с хибриден удължител на пробега „батерия – горивна клетка“ ще може да се движи по мрежата на градския транспорт в София и е иновация, която не е позната в света, защото ще може да се прилага и на стари возила.
След демонстрацията е предвидена дискусия с председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски и научни изследователи от БАН, работещи в сферата на водорода, както и посещение на Центъра за компетентност за генериране и потребление на чиста енергия „Хитмобил“ и Националната научна инфраструктура „Съхранение на енергия и водородна енергетика“.
Следва кръгла маса на тема „Бъдещето на водорода в България“, в която ще участват министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, министърът на енергетиката Александър Николов и представители на частния сектор и академичните среди.
На 3 и 4 юни в Стара Загора Тракийският университет с подкрепата на Общината организира дни на науката и иновациите „Чиста енергия. Състояние и перспективи“. Целта е широката публика да се запознае с възможностите, които ще предостави на обществеността предстоящият зелен преход, а именно улавянето на въглероден диоксид, възобновяеми източници, водородни технологии и енергийна ефективност.
Научнопопулярната конференция „Устойчиви решения за зелената енергийна трансформация“ в петък ще включва доклади, презентации и постери, представени на достъпен език пред обществеността, на теми, свързани с възобновяемите енергийни източници, управлението на климатичните промени и др. Аудиторията ще се запознае с предизвикателствата, последните научни постижения в тази област и иновациите и възможностите, които те предлагат за зеления преход на община Стара Загора. Ще може и да се разгледа изложбата „Земята няма реплика!“, подготвена от студенти от Тракийския университет.
За събота е предвидена дискусията „Стара Загора – водородна долина“, организирана по инициатива на съвместното предприятие „Чист водород“ към програма „Хоризонт Европа“, в което ще участват Мария Габриел, кметът на Стара Загора Живко Тодоров, ректорът на Тракийския университет доц. Добри Ярков, както и представители на местния бизнес, науката и публичната администрация. Събитието включва демонстрации на открито на прототипи на автомобили, задвижвани с водород, и на устройства за генериране на водород, както и прожекции на образователни видеоклипове и филми, представящи света на водорода в рамките на инициативата „Водородно училище“ за деца и родители. Ще бъде демонстриран и електролизьор, от който да се разбере как точно от водата с помощта на електрическа енергия се добива водород.
Работното посещение на българския еврокомисар в Стара Загора ще продължи със среща с представители на дружеството „Холдинг Загора“ и на проекта BLion – един от петте проекта на европейската организация „Водородна Европа“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg