Таня ЖЕЛЯЗКОВА-ТЕЯ*
Ученическото самоуправление е темата на Конкурса за иновативни идеи, чрез който се представят резултатите от проекта „Ученическото самоуправление – школа за граждански компетентности и информално учене“. Много може да се разказва за тази инициатива и нейната предистория. Още от работата по Закона за предучилищното и училищното образование, с Апела за въвеждане на механизъм за ученическо самоуправление на всички нива в училището и включването в Наредба №13 от 2016 г. за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование на „Рамкови изисквания за създаване и функциониране на ученически съвети“.
По поръчка на МОН е създаден „Пътеводител. Ученическото самоуправление. Кой? Какво? Къде? Кога? Как? Защо?“. Негови автори са Таня Желязкова-Тея и Мариана Банчева.
В изданието са разгледани ролите на съучастниците в ученическото самоуправление – ученици, учители, директор, родители, местни институции, общественици, медии, бизнес; структури на гражданското общество. Електронният му формат е достъпен от 2019 г. в сайта на МОН (http://www.mon.bg/bg/27).
Следващата стъпка е да се покаже на практика, че ученическото самоуправление не само е привлекателно за учениците като възможност за реализиране на идеите им, но и за носене на отговорност пред връстниците и училищната общност, като цяло. И още, че ученето чрез правене (информално учене), с което е свързано ученическото самоуправление, дава възможност от най-ранна възраст да се формират онези умения на личността, без които е трудна всяка бъдеща професионална реализация – работа в екип, мотивация, комуникация, управление на времето, делови преговори, решаване на конфликти, организация на дейности, креативно мислене, социални роли.
В рамките на Проекта са създадени първите в страната модели на структурирано ученическо самоуправление от I до XII клас. Пионери са 148. ОУ „Проф. д-р Л. Милетич“ – директор Ани Деянова, 50. ОУ „Васил Левски“ – директор Валентина Макавеева, и 23. СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ с директор Нина Чанева. Така е сбъдната идеята на организаторите от фондация „Институт за информални иновации“ ученическото самоуправление да е не само потребност за младите хора, но и форма за прякото им участие при вземане на решения в училищната общност. Например, ако в едно училище има структурирано ученическо самоуправление – от всяка паралелка, през випуска и училищния етап до Ученическия съвет на училището, чрез своите представители учениците биха могли да се произнасят по 14 от общо 17-те документа, които Педагогическият съвет задължително приема (чл. 263 (1) от ЗПУО).
Ярка подкрепа за постигнатото от ученическото самоуправление в трите училища е участието на много гости на Церемонията на иноваторите. С топли думи към ученици, учители и родители се обърнаха Мария Гайдарова – зам.-министър на образованието и науката, Ваня Кастрева – началник на РУО – София-град, представители на Българската стопанска камара.
Приветствие към инициаторите и участниците в Проекта отправи д-р Надя Кантарева-Барух – директор на Национално издателство „Аз-буки“, медиен партньор на „Ученическото самоуправление – лесно и интересно“.
Поздравителни адреси изпратиха Румен Радев – президент на Република България, Ирена Анастасова – председател на Парламентарната комисия по образование и наука, Янка Такева – председател на СБУ, Диана Ковачева – омбудсман, Кристина де Бройн – представител на УНИЦЕФ в България.
Моделите за дейности на ученическото самоуправление ще бъдат включени в електронното издание „Ученическото самоуправление – лесно и интересно“ за разпространение на добрите практики в училищата от цялата страна.
*Т. Желязкова е учредител и председател на Настоятелството на фондация „Институт за информални иновации“, ръководител на проекта за ученическото самоуправление
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg