Професионалната гимназия по електротехника и строителство разполага и със собствени работилници за практическо обучение
Тони КИРИЛОВА
Професионалната гимназия по електротехника и строителство в Търговище е обявила прием по две специалности с дуално обучение през следващата учебна 2022/2023 г. – професия „Електротехник“, специалност „Електрически машини и апарати“, и професия „Строител“, специалност „Външни облицовки и настилки“.
„Очакваме да направим една паралелка с двете специалности, които са търсени и са от списъка с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда – обяснява директорът на Професионалната гимназия по електротехника и строителство в Търговище Фана Чолакова. – Решихме да пробваме с дуално обучение, и се надяваме интересът да е по-голям. Още повече че имаме три местни фирми партньори, като в едната от тях учениците ще могат да практикуват и по двете специалности.“
За да могат да реализират приема, гимназията се включва в петото издание на Регионалната панорама на професионалното образование, проведена в Търговище през май. Учениците представят професията на строителя чрез демонстрация на декоративно рисуване в строителството и работа с геодезични инструменти. Електротехниците пък демонстрират различни свързани електрически схеми, едната от които изписва ПГЕС със светещи крушки.
Учениците от професионалната гимназия участват в общинските спортни първенства, включват се и в състезанието „Най-добър млад строител“, което тази година се проведе в Шумен. ПГЕС взе участие в дисциплините „Зидария“ и „Облицовки и настилки“.
„Отборът ни е съставен от много млади ученици от IX клас, които за първи път се явиха, но вече знаят за какво става въпрос. Надявам се следващия път да се представят по-добре“, казва Фана Чолакова. Според нея Ибрям Рубев, Мустафа Караджов и Кадир Кадиров са се справили подобаващо, като за първи опит на състезанието.
В гимназията има клуб по предприемачество за занимания по интереси. Те се провеждат в училището под ръководството на учител, който е строителен инженер. В него се включват и бъдещи електротехници, които проявяват интерес и извършват различни дейности в училището – последно са боядисвали фасадата му. „Сградата ни има нужда от ремонт, тъй като само дограмата е сменена. Надяваме се да бъдем одобрени, за да се направи основен ремонт и да осъвременим сградния фонд и материалната база“, споделя директорът.
В дневна форма в ПГЕС се обучават 82 ученици, а в самостоятелна – 29. Повечето от тях са от уязвимите групи, като някои са от съседни на Търговище села, а има и от област Сливен, по-специално от село Ябланово, близо до Котел. Оттам са 33 деца, които са настанени в общежитието към училището. То предлага добри условия, направен му е основен ремонт и всяка стая е със собствен санитарен възел, топла вода и парно. Има и изграден кухненски кът, където учениците могат да си подгряват храната или да си готвят. В общежитието е сформиран клуб по интереси по готварство, за да може по време на часовете учениците да си готвят и след това да консумират приготвените от тях ястия.
За пътуващите ученици от съседни села от Общината транспортът е безплатен.
В ПГЕС работят 11 учители, от които четирима са по професиите. Двама от професионалните педагози са пенсионери и това лято гимназията ще трябва да търси нови учители, което в област Търговище е много трудно. В общежитието към гимназията работят трима възпитатели. Ползват услугите и на ресурсен учител, който идва при тях, за да работи със седемте деца със специални образователни потребности. Трима от учениците сега завършват XII клас, но не се дипломират, защото не покриват държавните образователни стандарти. И други от възпитаниците на ПГЕС няма да вземат дипломи за завършено средно образование, тъй като не покриват изискванията за явяване на ДЗИ. Повечето от тях обаче са избрали да защитят дипломен проект, и ще получат свидетелство за професионална квалификация, което ще им осигури възможност да започнат работа.
Практическото обучение на учениците в ПГЕС се осъществява в 4 от училищните работилници. Професионалната гимназия работи и по проекти на МОН, като „Ученически практики – 2“, „Подкрепа за успех“, „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ и други. Тази година са кандидатствали и по програма „Еразъм+“ и се надяват да са одобрени. През април на гости в училището са представители на „МТГ-Делфин“ от Варна, които са лидер в бранша на корабостроенето, преустройството и кораборемонта. Ученици от XII клас се запознават с дейността им и с предоставяните възможности за професионална реализация и обучения.
В края на март гимназията се включва и в организираната от РУО – Търговище, кампания за привличане на млади учители в системата на образованието. Гостите наблюдават учебен час по практическо обучение по направление „Строителство“ с ученици от IX клас. Обучаемите симулират подготвителни дейности преди започване на изкопни работи на строителен обект. Демонстрират и умения при използването на мерни уреди и принадлежности към тях, чрез които се започва и завършва строителният процес.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg