С многобройни прояви учениците отбелязват 300 години от рождението на своя патрон и 260 години от написването на „История славянобългарска“
С поредица от разнообразни прояви девет училища в област Стара Загора, които носят името на преподобния Паисий Хилендарски, честват няколко годишнини, свързани с техния патрон. През тази година в страната се отбелязват 300 години от неговото рождение, 60 години от канонизирането му и 260 години от написването на „История славянобългарска“ от монаха от Атон.
Росица РАНЧЕВА
В 13. основно училище „Св. Паисий Хилендарски“ в Стара Загора петокласниците от две паралелки се включват в изявата на инициативен комитет от група приятели на Зографския манастир и собственоръчно са преписали 6 страници (от 4-та до 9-а) от новобългарския превод на зографското издание на „История славянобългарска“. Направени са и рисунки илюстрации на заглавната страница и корицата на собственоръчния препис на „История славянобългарска“, съобщава директорът Иво Радков.
За отбелязване на светлите годишнини в часовете на класа по паралелки е проведена викторината
„По стъпките на Паисий“, както и многократни беседи и дебати на тема „Нека носим с чест и достойнство името „Св. Паисий Хилендарски“.
В часове по български език и литература ученици проявяват желание да напишат стихотворения и да ги рецитират. Така те почитат делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на българската нация и нейния морал. Тези часове се превърнаха в уроци по родолюбие – вълнуващи, въздействащи, запомнящи се.
В часовете по изобразително изкуство, технологии и предприемачество ученици рисуват по темата и изработват постери.
Предстои отчитане на конкурса за най-добра презентация на тема „Животът и делото на Паисий Хилендарски“ в часовете по ИТ. В задължителната подготовка по история и цивилизация отново основната тема е Паисий Хилендарски.
В училището е организиран информационен кът „300 години от рождението на преподобни Паисий Хилендарски, 60 години от канонизирането му и 260 години от написването на „История славянобългарска“.
В ОУ „Свети Паисий Хилендарски“ в казанлъшкото село Хаджидимитрово многократно големи ученици четат на по-малките откъси от „История славянобългарска“ и обясняват на достъпен език кой е отец Паисий, какво е сътворил преди векове и защо трябва да го тачим. „Учениците преписаха откъс от „История славянобългарска“ и направиха изложба на положения труд. Те изработиха портрет на Паисий Хилендарски и направиха изложба във фоайето на училището, където са изложени и преписите им на избраните откъси от „История славянобългарска“, споделя директорът Димитър Ялъмов.
През 2021 г. 2. ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в град Раднево чества 150-годишнина. Тогава се организираха много инициативи, посветени на патрона на училището. Най-важната от тях е преписването на цялата „История славянобългарска“ на отец Паисий от копие на оригинала, дарено от монасите от Атон.
В преписа участват абсолютно всички ученици и учители. Първата страница преписа министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който посети училището.
„През тази година е направен нов кът на Паисий, който се намира във фоайето с нов портрет и ново знаме на училището. Седмицата от 26 до 29 април 2022 г. посветихме на патрона на училището. Един от дните е посветен на рисуване на стативи по теми, свързани с Паисий и училището. През друг ден се провежда тържествен концерт, посветен на патрона ни. В рамките на седмицата влизат и голяма изложба на домашни любимци, както и спортни състезания по 12 дисциплини“, споделя директорът Милена Димитрова.
„Ти, българино, не се мами, знай своя род и език и се учи на своя език!“
Вече 117 години Първо основно училище в град Гълъбово носи гордо името Паисий Хилендарски. Това е училище с минало, традиции и богато на спомени! Училище, което обучава децата на Гълъбово, гради нова история, въвежда иновациите редом с традициите.
Паисий Хилендарски е този, който призовава „четете, да знаете…“, в чиито думи се изразява силният дух на българина мислител и просветител.
В навечерието на 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“ учениците под ръководството на своите учители подготвят концерт „Доброто е винаги до нас“. Участват в конкурс за рисунка „Горди
паисиевци“. Преписват „История славянобългарска“. А първокласниците създават книжка с любими приказки, разказва директорът Теодора Желева.
В Деня на светите братя Кирил и Методий бяха открити обновеният двор, спортните площадки, както и фасадата в Първо ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Гълъбово, по социален проект „Енергия за образованието“, финансиран и реализиран от „Контур Глобал Марица Изток 3“ и с подкрепата на Община Гълъбово. Днес учители и ученици се радват на реновираното училище и вярват, че мечтите се сбъдват.
Директорът на най-малкото, но най-атрактивно казанлъшко ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ Мария Колева за кратко ни пренася в далечната 1834 г., в малката килия на църквата „Света Троица“ в Новенската махала.
„Седем-осемгодишен тръгнах на училище – разказва известният казанлъчанин дядо Георги Милчев Какачев. – Учеше ни даскал Коста от с. Виден. Учехме в Новенската махала, в клисарската стая, седнали на земята. Даскалът ни седеше до огнището и шиеше потури. Всеки от нас имаше паникида с написани славянски букви, които учехме една по една наизуст… Бяхме около 30 деца.“
Така било преди 188 години. През много превратности на времето са преминали хиляди ученици със своите учители.
С гордост произнасяме имената на възпитаниците, заемали видно място в обществения и културния живот в страната – артистите Любомир Кабакчиев, Стефан Гецов, Видин Даскалов и безброй научни работници, лекари, фармацевти, учители, инженери, музиканти, художници. Днес училището е в нова модерна сграда – с приложени всички мерки за енергийна ефективност, обновени класни стаи със съвременно оборудване. Общо 361 ученици се обучават в 15 паралелки от 36 учители.
И днес училището играе важна роля в сферата на образованието в община Казанлък. Тук не само достойно се съхраняват традициите на предците, но и ги доразвиват. Учителят Милена Иванова пише музиката по текст на Атанас Звездинов за химна на училището, който звучи на всички важни събития и тържества за институцията.
През 2015 г. е открит паметник на Паисий в двора на училището. Проектът е изработен от архитект Велин Дечков. Средствата за него са събрани изцяло от дарители – местни неправителствени организации, родители, бивши възпитаници.
В навечерието на Деня на народните будители през 2018 г. публично е представен преписът на „История славянобългарска“, направен от ученици.
Осветен е от Старозагорския митрополит Негово Високопреосвещенство Киприян – възпитаник на училището.
През 2022 г. училището се включва в проекта на комитет „Приятели на Зографския манастир“ с председател Димо Узунов за препис на „Историята“ от културни и образователни институции от област Стара Загора. Предстои да бъдат оформени в книга с подходящи илюстрации, съпътстващи текста.
На 11 май 2022 г. в училищния двор се провежда благотворителен базар с артикули, изработени от децата, учителите и родителите и концерт от ученици и учители. Събраните над 1800 лв. са предназначени за изливане на камбана за училището. Проектът за нейния постамент отново е дело на архитект Велин Дечков.
„Предвидено е освещаването да се направи за патронния празник на училището на 1 ноември 2022 г. Желанието на целия колектив и на учениците е всеки техен училищен празник да бъде огласян от звъна на камбаната, която да известява на всички, че тук – в ОУ „Свети Паисий Хилендарски“, Казанлък, любовта към знанието е жива“, обяснява Колева.
На 25 юни 2022 г. ще бъде представена книга на Николина Георгиева – заместник-директор на училището, за историята на училището, обхващаща периода от създаването му до лятото на 2020 г.
В ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в с. Търничени, община Павел баня, се обучават 65 деца от I до VII клас. Миналата година за честване на 109-годишнината на школото е преписана цялата „История славянобългарска“ и изложена в специалния кът, посветен на патрона. Тази година училището откликва на инициативата на комитета „Приятели на Зографския манастир“ и участва в преписа на „Историята“, съобщава директорката Катерина Влаева.
Учениците и учителите и от другите три училища, които имат за патрон преподобния Паисий Хилендарски – в старозагорското село Калояновец, в мъглижкото Зимница и чирпанското Зетьово, също се включват в преписа на страниците от „История славянобългарска“. Направили са тържества, провеждат разговори в часа на класа за делото на този велик български възрожденец.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg