Подобни институции функционират в 34 държави в рамките на Съвета на Европа
От 2018 г. организираме Детски форум веднъж на две календарни години с деца от 11- до 15-годишна възраст. Целта е „да се засили пълноценното участие на децата в демократичния дискурс по въпроси, които ги вълнуват, и да се гарантира тяхното влияние върху политиката и вземането на решения.“ Това заяви при гостуването си в София по покана на Националната мрежа за децата (НМД) омбудсманът на детето на Исландия Салвьор Нордал. На последния форум, проведен през март тази година, се събират 120 деца от цялата страна. На срещата присъстват премиерът на Исландия заедно с министрите на екологията и околната среда и на образованието. Към Омбудсмана на детето има и консултативна група от 15 –20 деца на възраст от 12 до 17 години, които редовно посещават институцията, за да обсъждат въпроси като достъпа до здравеопазване в училище и извън него, замърсяването на околната среда, учебното съдържание.
Омбудсманът на детето на Исландия е специализиран едноличен национален държавен орган, установен през 1995 г., разказа Нордал. Формално е подчинен на премиера на Исландия, но е независим орган. Неговите приоритети са защита неприкосновеността на личния живот на децата от страна на родителите, настойниците и служителите в училищата; превенция на насилието и тормоза над деца във виртуална среда; застъпничество за правата на деца от бедни семейства и за запазване размерите на публичните инвестиции за деца; насърчаване на обществената осведоменост за равните права на деца мигранти и деца бежанци в Исландия.
„От много години насам се застъпваме да има Омбудсман на детето и в България – подчерта Георги Богданов, изп. директор на Националната мрежа на децата. – И причините за тази наша активност са много.“
Данните от годишния мониторингов доклад на НМД и от годишния доклад на Омбудсмана показват, че на практика у нас липсва система за закрила и всекидневно ставаме свидетели на нарушаване правата на децата. България е на едно от първите места по дял на децата в риск от бедност. В последните десет години над 400 000 деца в България живеят в риск от бедност и социално изключване и това е трайна тенденция. Липсва превенция на насилието в училище, на улицата, в семейството. Голяма част от децата са лишени от достъп до здравни услуги и равен достъп до качествено образование. Услугите по образованието и грижите в ранна детска възраст са остарели в сравнение с европейските практики. България е единствената страна в ЕС без Национална многопрофилна детска болница. У нас няма ефективна система за детско и младежко правосъдие. Не е развита допълнителна подкрепа за децата със специални образователни потребности и достъпна архитектурна среда.
Омбудсманът на детето е публичен орган, натоварен със защитата и утвърждаването на правата на децата и младите хора. Първият детски омбудсман е създаден в Норвегия през 1981 г. Обособяването на подобни институции се насърчава от Комитета на ООН по правата на детето, а от 1990 г. е активно подпомагано и от Съвета на Европа. Към 2021 г. Европейската мрежа на омбудсманите за деца обединява 43 детски омбудсмани в 34 държави в рамките на Съвета на Европа, 22 от които – страни от ЕС.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg