С него ще бъде изписан училищният вестник на пловдивското ОУ „Д-р Петър Берон“
Деляна ЛУКОВА
Необикновен февруарски брой на своя училищен вестник подготвя ОУ „Д-р Петър Берон“. Печатното издание, посветено на 149-годишнината от гибелта на Апостола, ще бъде с дигиталния шрифт на почерка на Левски. Оригиналната идея е на преподавателя по български език и литература Николета Тенева, която кандидатства пред Националната картова и платежна схема, разработила проект за възраждане почерка на Васил Иванов Кунчев. Идеята на организацията е да популяризира завещаното от него със средствата на съвременните дигитални технологии и по този начин да доближи модерния човек до духа на Апостола. Шрифтът съдържа начертания на всички главни и малки кирилски букви, арабски цифри, препинателни знаци, както и на лигатурни свързвания и вариации на букви.
„Дигиталният шрифт се предоставя безвъзмездно след попълване в уебсайта на проекта на заявка и декларация за целите на използването му. След одобрение желаещите получават имейл със .zip файл и инструкции за инсталиране“, пояснява Тенева. В електронния формуляр за кандидатстване тя обяснава, че ще използва шрифта за школския вестник, като статиите в него ще бъдат написани с почерка на Левски. Литераторката добава, че шрифтът може да намери приложение в часовете по литература и история, когато се изучават художествени творби за Апостола или теми, свързани с революционната му дейност. Учениците и учителите ще могат да подготвят също проекти и презентации, използвайки шрифт Levski.
„Трябваше да декларирам, че няма да го ползвам за цели, които уронват името на тази светла личност. Като учител по български език и литература, си давам сметка, че част от мисията на модерното образование е свързана с навлизането и използването на съвременни дигитални средства както в обучението, така и в живота ни. Почерк, претворен в шрифт, е на пръв поглед оксиморонно понятие. Но подобни проекти правят историческите личности по-достъпни, по-познати и по-обичани. Помагат ни в работата и обогатяват учебния процес“, казва Николета Тенева.
Директорът на училището Стефан Кичуков се надява учениците да бъдат едновременно и развълнувани, и съпричастни към проекта.
Справка в сайта на проекта показва, че над 200 са заявките за изтегляне на шрифта от цяла Европа, Северна Америка и Австралия, получени от публикуването му преди половин година досега.
За почерка и шрифта
За изработката на почерка са използвани общодостъпни документи от архива на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Разработката отнема 5 години на филолога, издател и създател на шрифтове Стефан Пеев, като проектът остава отворен за развитие и усъвършенстване.
Формите на буквите и подреждането им на редовете са типични за стиловете почерци през втората половина на XIX век. И в оригиналния почерк на Левски, и в дигиталния шрифт правят впечатление изключително красивите калиграфски форми на повечето главни букви, особено А, Б, В, Г, К, П и Р. Интересна особеност на почерка е акцентирането на някои от първите букви на думите – някои начални знаци в думите са по-големи и по-високи от обичайните, понякога и с по-различни форми.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg