В СУ „Методий Драгинов“ – с. Драгиново, община Велинград, са на „ти“ със STEM науките
Село Драгиново, община Велинград, е четвъртото по големина село в България, с 5000 жители. Слави се с неповторимите си традиции. Носител е на приза „Уникално европейско селище“. Заслуга за присъждането на това отличие има и Средното училище „Методий Драгинов“, което е със 107-годишна история. Днес в него се обучават 580 ученици от I до XII клас в дневна и самостоятелна форма на обучение. В клубовете за извънкласна дейност се проучват старинни обичаи, занаяти, предания и песни. Правят се възстановки, изработват се традиционни предмети за бита. Девизът на училището е „Ценим традицията, градим настоящето, сътворяваме бъдещето“.
Зина СОКОЛОВА
След VII клас има прием в профилирани паралелки по природни науки, към които в пос-
ледните години интересът се засилва. Паралелките се разкриват след проучване мнението на родители и ученици. Затова и миналата година по Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модула за подобряване на условията за експериментална работа по природни науки, в училището са реновирани и оборудвани два кабинета – по химия и опазване на околната среда и по биология и здравно образование. Учениците участват в много инициативи и конкурси. В сравнение с миналата учебна година броят на участниците в олимпиадите се увеличава, повече са и класираните ученици за областните кръгове по природните науки. Възпитаници на училището участват и в юбилейната 50. национална конференция по физика.
„Наша ученичка – Десислава Влакнова от VII клас, откри тази конференция, понеже спечели една от специалните награди в националния конкурс за есе (виж карето), организиран от Съюза на физиците в България и фондация „Еврика“ – казва директорката на училището Дуня Бошнакова. – Второ място в същия конкурс завоюва друга наша седмокласничка – Ася Атипова (есето ѝ е публикувано в бр. 26 на в.
„Аз-буки“). Научен ръководител и на двете момичета е инж. Мариана Радева. Ася Атипова е с най-висок резултат в област Пазарджик на олимпиадите по химия и опазване на околната среда и по физика и астрономия.“
В националната младежка научна сесия „Физика, околна среда и климатични промени“, проведена в рамките на същата юбилейна 50. национална конференция по физика, участват два екипа от СУ „Методий Драгинов“ – ученичките Силвия Кацарова и Самира Садъкова от IXА клас от клуб
„4% Вселена“ правят презентация, а учениците от VIIА клас Силвия Хаджиасанова, Джимка Перчинкова и Венцислав Дуев демонстрират модел на пречиствателна станция. Всички получават сертификати и грамоти и имат покана да вземат участие в следващото издание на Европейската нощ на учените 2022.
„Интересът към STEM науките се дължи на много добрия и амбициозен екип от преподаватели – казва директорката. – Това са инж. Мариана Радева – дългогодишен преподавател по физика и астрономия и човек и природа, Медиха Мазълова – преподавател по биология и здравно образование, Манка Сеферова – също по биология и здравно образование, която отскоро е в нашия екип. Те организират много прояви, за да мотивират децата за занимания с природни науки още от началния етап. Редовно се правят срещи между малки и големи ученици. Например в интегрираното занятие „Пътешествие из тайния свят на природата“ участваха ученици от осми клас, членове на клуб „Млад изследовател“, и ученици от III клас. Малките не само наб-
людаваха опитите, но и активно участваха в тях. Така по-големите по интригуващ и забавен начин разкриваха пред тях тайните на химията, физиката, биологията. Интересът към тази инициатива е много голям.“
Различен урок извън класната стая е проведен и с ученици от XI клас, профил „Природни науки“, в Пречиствателната станция във Велинград. Там бъдещите изследователи имат реална възможност да проследят мониторинга на водата и да се запознаят с операциите, свързани с пречистването ѝ.
Интересен е и откритият урок на тема „Математика без граници“ с учениците от VБ клас. В него се показва, че математиката не е само сложни формули и изчисления, които никога няма да бъдат използвани, а универсален език, който се прилага в почти всички аспекти на живота.
На III областна ученическа конференция „Пазарджик БИО 2022“ за първи път участва и екип на СУ „Методий Драгинов“. Ученичките от ХА клас Сибела Кичилиева и Манка Дуева представят проект на тема „Природните науки вдъхновяват – предай нататък“. Отборът на СУ „Методий Драгинов“ заема трето място на националната ученическа викторина по БДП „Да запазим децата на пътя“. Ученичката Дерин Юрукова е с поощрителна награда от националния конкурс „Фото приказка“ Кърджали 2021 г., а Албена Дженева е с трето място в областния конкурс „С очите си видях бедата“. Седмокласничките Габриела Хаджиева и Ася Атипова печелят първо и трето място в националното виртуално съревнование „Незабравимите игри от раклата на баба“ към НЧ „Христо Ботев 1910“ – с. Голямо Соколово, общ. Търговище.
По време на обучението от разстояние в електронна среда също се провеждат интересни инициативи. Една от тях е интердисциплинарният урок по физическо възпитание и спорт и физика и астрономия на тема „Физическите упражнения в условията на извънредно положение“. Урокът е иновативно решение и нестандартен отговор на многото въпроси, възникнали в процеса на обучението от разстояние в електронна среда. В него се демонстрира, че в условията на извънредно положение е възможно да се реализира учебен процес с двигателна активност, осъществен в електронна платформа. По време на урока се поставят проектни задачи и по двата предмета. Приложената методика довежда до съществено подобряване на изследваното качество „сила“ след физическо натоварване и степента на въздействие от физическите упражнения. Като измерител на работата в часа е приложен тест от 12 задачи, проведени в домашни условия под формата на физически упражнения, като учениците са разделени на екипи. В урока се поставя акцент върху ученето „чрез преживяване и опит“, дава се възможност на учениците за взимане на решения в различни ситуации и за отговорно поведение. Плавно се съчетават спортните предизвикателства с материала по физика и астрономия – измерване на пулс, измерване на дадено разстояние в крачки и като време за неговото изминаване, разглеждане на човешкото тяло като лост.
И тази година в училището се отбелязват Денят на хляба, Денят на мола (числото на Авогадро) и Денят на българския програмист с постери, изработени от учениците.
Продължава и традицията, наречена „Мисия гора“. Ученици засаждат дървета с подкрепата на Държавното горско стопанство „Алабак“, които осигуряват терен и 300 фиданки, и на кметството в с. Драгиново.
Талантливите деца със СОП се включват в различни мероприятия – в тематична изложба „Цветовете на есента“, изработват информационно табло във връзка с Международния ден на хората с увреждания, участват в коледните конкурси, изложби и тържества, в изработването на мартеници.
В СУ „Методий Драгинов“ има и професионални паралелки. Учебната практика на учениците от „Автотранспортна техника“ вече се провежда в реална работна среда, където те работят със специализиран софтуер за техническа информация на автомобили. Учебната практика завършва с придобиване на правоспособност за МПС.
В производствената практика учениците от професионалната паралелка със специалност „Моделиер-технолог“ усвояват тънкостите на занаята и проектират модели за модното ревю за празника на училището и завършването на XII клас.
Отличено най-креативно есе в конкурса, организиран от Съюза на физиците
в България и фондация „Еврика“
Аз и моето бъдеще
Десислава Влакнова – VII клас
По принцип изобщо не е лесно,
но схванеш ли веднъж – ти става интересно!
По физика задачи да решаваш,
да внимаваш и да не грешиш….
Зная, това не е играчка,
като за децата в забавачка!
Много усилия изисква,
но за да си умен – това се иска!
Бялата тетрадка да отвориш –
да научиш и да преговориш!
В час да слушаш, да записваш –
в материала бързо да навлизаш!
А когато знанията усвоиш –
труда си трябва да удвоиш!
В околната среда да ги прилагаш –
за нея трябва да се тревожиш!
Да я запазиш за бъдещото поколение –
на всеки това е задължение!
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg