МОН публикува за обсъждане концепция за промени в Закона за висшето образование
Висши училища у нас могат да се обединяват доброволно на териториален, тематичен или смесен принцип. В новото обединение, което ще бъде нов тип самостоятелно юридическо лице, съставните висши училища запазват статута си на юридически лица. Обединението не извършва самостоятелно обучение на студенти, като то се осъществява от съставните висши училища. Това предвижда публикуваната от МОН за обществено обсъждане концепция за промени в Закона за висшето образование за обединяване на висши училища в Република България. Обединенията са само между български държавни висши училища или само между частни висши училища.
Целта на обединението на висши училища е чрез концентрация на научно познание и инфраструктура, както и чрез споделяне на кадрови ресурс да се подобри качеството на научната и преподавателската дейност и да се реализират икономически ползи.
Кооперирането се обуславя от необходимостта за преодоляване на задълбочаващите се проблеми във висшите училища, свързани с демографската криза, с поддръжката и развитието на инфраструктурата, с ефективното използване на инвестициите.
Всяко обединение ще урежда свободно основните въпроси на дейността в учредителния акт (устав или договор), който се приема с общо съгласие от учредителите. Новото юридическо лице ще се създава след получаване на оценка на проект за откриване на обединението от Националната агенция за оценяване и акредитация; с приемане на Решение на Народното събрание и обнародването му в „Държавен вестник“. Обединението има самостоятелно наименование, самостоятелни органи за управление и имущество, различно от имуществото на съставните висши училища. Едно висше училище ще може да участва само в едно обединение.
Обединението има и право на свободно определяне на съвместното обучение, съвместни учебни програми, споделяне на академичния състав, създаване на нови общи инфраструктури и споделяне на съществуващите.
Обединението може да надгради съществуващи партньорства между български висши училища, както и центровете за върхови постижения и центровете за компетентност.
Органи за управление на обединението са Ректорски съвет, който се състои от ректорите на съставните висши училища. Негови членове по право участват в заседанията на Академичния съвет на обединението и представляват интересите на съставните висши училища по отношение на учебно-преподавателската, научната, финансова и административна политика. Председателят на Ректорския съвет се избира от Академичния съвет на обединението съгласно неговия устав. Членовете на Академичния съвет на обединението се избират от академичните съвети на съставните висши училища по правила, заложени в учредителния акт и съгласно разпоредбите на ЗВО. То включва представители на академичния състав, студенти и докторанти на съставните висшите училища, чиято численост се определя в учредителния акт. Съставните висши училища запазват досегашната си система от органи за управление съгласно ЗВО.
Обединението ще разработва правила, организира и провежда обща кандидатстудентска кампания за съставните висши училища; ще прилага правила за разпределяне на приходите от съвместно обучение; ще разработва правила за съвместно използване на наличната и новосъздадената научна и друга обща инфраструктура и за съвместно кандидатстване за достъп до специфично или проектно финансиране. Обединението може да поддържа обща администрация – счетоводство, ТРЗ, юридическо обслужване, информационно обслужване, библиотеки, спортни зали, центрове за научни изследвания, институти, офиси за трансфер на технологии и др.
Освен това то може да извършва съвместна учебна, научна, художествено творческа и друга дейност от името на съставните висши училища с академичния състав и материалната база на съставните висши училища, както и да разкрива самостоятелни обслужващи звена, които да се ползват от всички съставни висши училища.
Академичният съвет на обединението утвърждава съвместни образователни програми по акредитирани професионални направления на съставните висши училища, условията и реда за обучението по тях и финансирането им. Той кандидатства и изпълнява съвместни научни (международни, европейски, национални и др.) проекти, разработени с ресурсите на съставните висши училища. Може да кандидатства и за включване в международни рейтингови системи, както и да участва в Рейтинговата система на висшите училища по решение на органите за управление на обединението.
Нормативът на академичния състав на съставните висши училища може да се формира и от преподавателска дейност в другите съставни висши училища под координиращата функция на обединението. Академичният състав на съставните висши училища посочва в научните си публикации и обединението като принадлежност.
Проектът предлага и текстове относно имуществото и финансите на обединението. То ще разчита на проектно-програмно финансиране от държавата; процентни годишни отчисления на съставните висши училища съгласно правила, уточнени в Учредителния акт; собствени приходи от съвместни научни проекти, съвместни обучения с трети страни (индустрия, институции, други външни възложители), договори за съвместна научноизследователска дейност с индустрията и институциите, дарения, продажба на интелектуална собственост, награди и др.
Очакваните резултати от подобни обединения на висши училища най-общо могат да се дефинират като повишаване на международната и на националната видимост на висшите училища; създаване на ефективен и устойчив механизъм за съвместно обучение; привличане на повече студенти и инвеститори,
в т.ч. чуждестранни; развитие на съвместна инфраструктура; съвместно участие в мащабни научни проекти; споделяне на ресурси – финансови, научни, административни, човешки и др.; намаляване на фрагментацията на висшите училища; постигане на по-широко териториално покритие с академични структури и подпомагане на борбата с демографската криза и с регионалните различия.
Обединенията ще се прекратяват по общо съгласие на всички съставни висши училища с решение на Академичния съвет на Обединението след решения на Академичните съвети на всички съставни висши училища. Причина може да е и прекратяване участието на едно от съставните висши училища, освен ако останалите съставни висши училища внесат в МОН проект за запазване на обединението, който съдържа и положителна оценка от НАОА на проекта за продължаване на дейността. Дейността се прекратява и от Народното събрание по предложение на Министерския съвет чрез министъра на образованието и науката след констатирани съществени нарушения на Закона за висшето образование.
Получени са коментари и предложения по концепцията за промени в ЗВО от Висшето училище по телекомуникации и пощи – София, и от Лесотехническия университет – София. От Съвета на ректорите са изпратили предварителни бележки по проекта, като заявяват, че предстои да изготвят собствен анализ по темата за обединяването на висши училища.
Бележки, становища и предложения могат да бъдат изпращани на e-mail – i.radonova@mon.bg, до 26 август 2022 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg