Догодина XX юбилейна международна олимпиада ще се проведе в България
Зина СОКОЛОВА
Отборът на България се представи отлично на XIX международна олимпиада по лингвистика, която се проведе на о-в Ман. Равносметката е два златни медала – за Александър Димитров (XI клас, МГ – Варна) и Константин Георгиев (XI клас, МГ – Русе), сребърен медал за Гергана Петрова (XII клас, ППМГ – Бургас) и две бронзови отличия: за Александра Найденова (XII клас, ГПЧЕ – Перник) и Теодор Малчев (XI клас – СМГ). Останалите участници в отбора са Атанас Бунтов (XII клас, МГ – Пловдив), Магдалена Тонева (X клас, СМГ), Стилиян Петров. В отборното състезание всички български участници получиха почетни грамоти, а на Константин Георгиев е връчена и грамота за най-добро решение на задача.
Ръководители на отбора са инж. Александър Велинов, Любомир Златков (ИМИ – БАН), д-р Росица Декова (ПУ „Паисий Хилендарски“).
„Остров Ман е коронно владение на Великобритания и се намира между бреговете на Ирландия и Шотландия – казва ръководителят Александър Велинов. – Островът е известен в лингвистичните кръгове с манския си език, който е келтски. Последният носител на този език умира през 1974. Основният организатор на Международната олимпиада по лингвистика 2022 – Робърт Тиър, е от хората, които се опитват да го възстановят и го преподава в училище. В момента около 2000 души на острова могат да го говорят, но не го използват ежедневно. Участниците трябваше да решават задачи на следните редки езици от Кавказ, Северна Америка, Южна Азия: убъхски, алабамски, нтцуки, арабански, пратямски, фанрангски, цатски.
В една от задачите трябваше да се направи паралел в развитието и промяната на думите в три езика, а не както обикновено превод от и на непознат език – пратямски, фанрангски тямски, цатски. Задачата много се приближава до работата на лингвистите за установяване развитието на езиците и връзките между тях. Включва два езика, които се говорят в части на Виетнам и Китай. Целта е да се възстановят думи на пратямски език – предполагаемия им прародител, като се съобразят фонетичните особености и появата на тонове. Най-доброто решение на тази задача беше на Константин.“
Подготовката на националния отбор се провежда в Националния STEM център в София от 7 до 19 юли. Индивидуалното състезание е на 26 юли, а отборното – на 28 юли.
През 2021 г. олимпиадата се проведе онлайн и българските ученици печелят 6 медала – 2 сребърни и 4 бронзови, както и 1 почетна грамота.
Международната олимпиада по лингвистика се провежда ежегодно от 2003 г. насам. Досега българските участници са донесли на страната ни общо 79 медала – 21 златни, 23 сребърни и 35 бронзови. Това класира България на второ място по медали след САЩ от всички издания на олимпиадата.
Догодина нашата страна ще бъде домакин на ХХ юбилейна международна олимпиада по лингвистика.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg