Ганка Ангелова e преподавател в ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Нейно хоби е карвингът, а професията – пряко свързана с храната. Тя е старши учител и преподава технология на храната. Води учебни и производствени практики. Тази година е удостоена от министъра на образованието и науката с почетна грамота „Неофит Рилски“. Получи и почетна грамота от бургаския кмет Димитър Николов за 24 май.
С карвинг се занимава от години и признава, че за нея той е като шиенето на гоблени – носи ѝ удов-
летворение и я успокоява. „Понякога ставам през нощта и започвам да работя. Обикновено правя неща по определен повод и после ги подарявам“, разказва учителката. Определя заниманието си като „зеленчукорезба“.
„Иска ми се карвингът да бъде методична единица. А имаме в XII само една тема, свързана с него. Преди две години по „Моят час“ имахме допълнителни часове и групи ученици, които да се занимават – казва Ангелова. – В Слънчев бряг, Дюни, а и в Созопол има заведения, където блок-масите са със задължителна декорация. Затова се наема специален човек. Смятам, че в следващите години това ще се наложи като професия.“
Сега повечето хора, които правят украси от плодове и зеленчуци, са самоуки. Но вече има частни школи, като тези на Веселина Славчева и на Юрий Дима. „Карвингът е скъпо и малотрайно удоволствие. Изработката отнема часове. Обичам да подарявам на мои приятели по различни поводи направените фигури“, говори учителката. Всяко лято получава предложения за работа от изискани хотели и ресторанти, но отказва с ясната мисъл – да се съхрани за учениците, на които иска да предаде не само своите знания, а и обичта към храната и към красивото.
За нея всички, които правят карвинг, са хора със златни ръце, които в душите си са художници и резбари, но са се отдали на прагматичното – да разкрасяват храната и масите. Затова и трябва да получават добра заплата – поне три хиляди лева. „Големите вериги класни хотели предлагат подобно възнаграждение. Част от учениците ни знаят това и се интересуват от карвинга“, обяснява Ангелова.
Учителката си е поставила за цел да внуши на своите ученици, че преди всичко „очите са тези, които се хранят“. Подчертава, че има строги правила при оформянето и дизайна на ястията, които приготвя с бъдещите готвачи.
Сега, когато страстите около приема след VII клас още отекват, учителката коментира: „Смятам, че в професионална гимназия трябва да идват ученици с изразено желание да изучават определена специалност. За жалост, това не е така. 60% от тези, които влизат при нас, идват, защото не са приети другаде. Нашата професионална гимназия е била едно от поредните желания, изброени просто така. Едно дете трябва да започне да се мотивира за професията, която ще избере, още от детската градина. Да има психолози, които да откриват талантите и уменията от ранна възраст и да насочват в последващия избор децата и техните родители“.
Учениците от ПГТ
„Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, са били винаги в топ 10 при националните състезания по различните професии. Това е добра визитка за преподавателите по специалните предмети, какъвто е и Ангелова. Но за нея най-големият успех се корени другаде: „Нормално е да имаме победители в състезанията, затова работим. За мен най-големият успех е да спечеля любовта на учениците. Да ги мотивирам да обичат това, което учат, това, което правят“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg