Семена, засадени в проби, взети по време на мисиите „Аполо“, поникват в малка лабораторна градинка. Растенията се развиват по-бавно и са по-слаби в сравнение с тези във вулканичен материал от Земята, съобщават изследователи в сп. Communications Biology.
„Това е невероятно! – казва Ричард Баркър, астроботаник в Университета „Мадисън“ в Уисконсин. – Откакто пробите са донесени на Земята, доста ботаници искаха да знаят какво би станало, ако се засади растение в тях.“
Реголитът, който покрива лунната повърхност, е най-големият кошмар за един градинар. Този материал от остри парчета съдържа повече метално желязо, отколкото окисления му вариант, подходящ за растенията. Пълен е и с малки стъклени фрагменти. Но за сметка на това не съдържа азот, фосфор и други необходими за растенията вещества. Специалистите не знаели дали е възможно растение да се отгледа в лунна почва.
Затова трима учени от Университета във Флорида провели експерименти с растението Arabidopsis thaliana от семейство „Кръстоцветни“. То може да поникне в малка буца пръст. Това е важно, защото учените нямат на разположение много материал от земния спътник. Екипът засажда семена в миниатюрни саксии с около 1 грам пръст. Четири от тях съдържат проби от „Аполо 11“, още 4 са с проби от „Аполо 12“ и още 4 – с проби от „Аполо 17“.
Други 16 саксии съдържат вулканична пръст. Всичките са осветявани с LED светлини и поливани с хранителен бульон. Растенията поникнали в саксиите с реголит, но не пораснали толкова добре,
колкото тези, култивирани в земни материали.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg