Хората имат по-голям контрол над гласа си, отколкото всеки друг вид примати. Но каква е причината за това? Според публикация в списание Science причината не е какво имаме, а какво нямаме. Човекът има гласни струни, но за разлика от останалите примати няма звукова мембрана – части тъкан,
които помагат на някои животни да произвеждат шумни и пискливи звуци, като викането на различните видове маймуни. Липсата на тази така наречена мембрана е уникална за човека и е причината за нашия по-добър контрол над гласовете ни.
Благодарение на магнитнорезонансна томография учени сканирали 43 различни вида примати, за да видят дали имат гласна мембрана. Изненадващо, всички видове имали освен човека. „Загубата на тази мембрана е важен момент в човешката еволюция“, казва Такеши Нишимура – палеонтолог от Университета в Киото, Япония. Той и екипът му провели експерименти, за да разберат ролята на мембраната. Открили, че шумният звук, който използват маймуните, е възможен само когато животното има и струни, и мембрана. Понеже хората нямат тези тъкани, звуците, които идват от нас, са по-стабилни от тези на останалите примати, съобщават от екипа.
Идеята е, че след това езикът и устата могат да манипулират звуците, които се използват за комуникиране.
Но това не е единствената причина, поради която хората имат по-добър контрол. Освен разлики в анатомията хората имат ген, който вероятно е помогнал за еволюцията на говора. Но най-важното е, че човешкият мозък е структуриран различно от този на другите примати по такъв начин, че подпомага контрола на гласа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg