В ПГ по жп транспорт „Христо Смирненски“ в Карлово имат готовност за началото на учебната година, която ще открие министър Сашо Пенов
Този брой в. „Аз-буки“ ни отвежда в наводнената на два пъти от проливни дъждове Професионална гимназия по жп транспорт „Христо Смирненски“ в Карлово. Екипът на училището се радва, че поредният порой, който се изсипа в региона вечерта на 1 септември, не е залял отново почистените от калта и тинята класни стаи. Педагозите имат готовност да започнат новата учебна година, но преди това трябва да приспособят няколко помещения за учебни кабинети. За тази цел са нужни средства и училищното настоятелство при ПГЖПТ „Христо Смирненски“ е открило дарителска сметка в УниКредит Булбанк с IBAN: BG03UNCR70001525025480
Антоанета НАЙДЕНОВА
През август проливен дъжд на два пъти наводни класните стаи на Професионалната гимназия по жп транспорт „Христо Смирненски“ в Карлово. На помощ за разчистването се притекоха не само от персонала на училището, но и местни хора. Четири аварийни екипа със специализирана техника – помпи за отводняване, чували за събиране на отпадъци и техника за почистване, са изпратени от Столичната община.
Какво е положението сега? „Към момента училището е разчистено и от второто наводнение най-вече благодарение на военните, на доброволци и на колегите. Помещенията са отводнени, измити са от калта. ВМЗ тези дни също много ни помогна – разказва пред „Аз-буки“ директорът на училището Стефан Филчев. – Слава богу, снощи (на 1 септември, вечерта, б.а.) бяхме пощадени. Въпреки че пак валя, пак беше порой, но не в Карлово, а около града всичко е залято.
При нас дойде експерт от Министерството на образованието и науката и ни помогна да подготвим документацията, за да получим средства по съкратена процедура за справяне с щетите. Тя вече е изпратена към междуведомствената комисия. Началникът на РУО – Пловдив, Антоанета Пакова ме уведоми, че заседанието ѝ се отлага за 9 септември. И застраховател мина да направи оглед, състави протокол. Изпратили сме план-сметка за 900 000 лева грубо. В сумата се включва възстановяването на големия корпус на училището и спортна площадка, а също и инфраструктурата. Имам предвид не само вътрешната – като ремонтиране на кабинети и работилници, а и външната инфраструктура – изграждане на подпорна стена, моста, който е съборен, и т.н. Надяваме се да можем да направим тази подпорна стена, защото веднъж на 10 години има по един такъв порой. Тогава вече няма да имаме този проблем. Разбира се, това зависи и от мерките, които ще предприеме Общината.“
Професионалната гимназия по жп транспорт в Карлово разполага общо с 19 кабинета и 4 учебни работилници. Четири от напълно ремонтираните кабинети на първия етаж, в които още не са влизали ученици, са пострадали от наводнението. Други току-що ремонтирани стаи са на втория етаж и са спасени от стихията. Към училището има и общежитие, което не функционира като такова. Базата му се използва за библиотека, фитнес зала, лекарски кабинет, учебен кабинет. Ръководството на гимназията планира в бъдеще да възстанови поне част от общежитието.
„Въпреки трудностите имаме готовност за започване на учебната година – заявява Стефан Филчев. – Даже ще я открием в присъствието на министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов. Решили сме да минем на кабинетна система и всеки клас да си стои в класната стая, докато не възстановим разрушеното от стихията. Няма да имаме достатъчно кабинети, но ще приспособим други помещения за целта. По предварителни сметки ще имаме недостиг на три кабинета. Затова ще използваме временно фитнес залата и фоайето на общежитието за тази цел. Нещата са динамични, преди дни получихме дарение от една фирма, така че мисля, че ще се справим. Имаме готовност веднага да ремонтираме поне някои основни кабинети. Но трябва да изчакаме междуведомствената комисия. Даже пуснахме покана за обществена поръчка и документацията е готова, но чакаме да видим какви средства ще получим.“
Гимназията по жп транспорт ще стартира новата учебна година с 15 паралелки, от които 3 са новите. Има вероятност да станат и 4 до 15 септември. Обявеният прием за учебната 2022/2023 г. е по 4 специалности: „Охранителна техника и системи за сигурност“, „Автотранспортна техника“, „Осигурителни и комуникационни системи в жп инфраструктурата“ и „Фризьорство“. В другите випуски
на ПГЖПТ има и специалност „Компютърна техника и технологии“, но вече няма да се прави прием по нея.
По специалност „Осигурителни и комуникационни системи в жп инфраструктурата“ в някои от випуските формата на обучение е дуална. Но тазгодишната паралелка е с редовна форма на обучение. Гимназията е получила предложение от БДЖ да направи още една паралелка с две специалности, от които едната да е с дуална форма на обучение. Това обаче предстои да бъде обсъдено в близките една-две седмици.
В „Христо Смирненски“ учениците в редовна форма на обучение са около 280, а в самостоятелната форма са към 30. За тяхното обучение се грижат 30 учители, както и педагогически съветник, образователен медиатор и психолог.
Повече от половината ученици на ПГЖПТ са пътуващи. Транспорт е осигурен за направленията, в които има най-голям брой ученици. На останалите се плащат транспортни карти. Повечето от децата са от уязвимите групи. Гимназията работи по Механизма за обхват със своите специалисти. „Проблемът с тях обаче е много по-сериозен – споделя Стефан Филчев. – Много от родителите изоставят децата си тук сами, после ги взимат със себе си в чужбина. Австрия и Германия са основните им дестинации, после пак се връщат. При нас дойдоха пак едни родители, чието дете преди две години напусна училище. А сега учебните програми са променени така, че за да продължи образованието си, ще трябва да държи приравнителни изпити. За съжаление, много малка част от родителите си признават, че объркват живота на децата си. Въпреки това повечето ученици успяват да завършат. За тази година съм си поставил като основна цел да се повиши качеството на обучението, за да могат да изкарват държавния зрелостен изпит по БЕЛ. Иначе с второто ДЗИ по професията всички се справиха много добре. След като завършат, някои се реализират по професията. Най-много се радваме на тези, които продължават образованието си във висши училища. Но доста отиват да търсят препитание в чужбина по примера на родителите си.“
Професионалната гимназия по жп транспорт „Христо Смирненски“ е основана през 1962 г., като професионално-техническо училище по сградостроителство без собствена сграда и материална база. Това стимулира учители и ученици да направят постъпки за изграждане на училище. Идеята им се реализира през 1965 г., когато започва строителството на нова училищна сграда и терен към нея. През същата година училището е преименувано в Средно професионално-техническо училище по транспортно строителство. Придобива статут на средно професионално-техническо училище по железопътен транспорт след преминаването му през 1991 г. към БДЖ, а от 2003 г. е професионална гимназия.
За добрата теоретична и практическа подготовка се използват бази на производствени звена и предприятия от системата на жп транспорта, като тези на Вагоноремонтния завод – Карлово, на локомотивните депа в Пловдив и Стара Загора. Помощ в подготовката на учениците от специалност „Телекомуникационни системи“ оказва ВТУ „Тодор Каблешков“ в София, както и електротехническите секции в Пловдив и София.
На 28 април 2022 г. е отбелязан 60-годишен юбилей от създаването на гимназията. Открити са нова учебна лаборатория по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“, музейна експозиция във фоайето на втория етаж и бюст-паметник на Христо Смирненски.
Гимназията работи и по други проекти на МОН, като „Подкрепа за успех“, „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ и занимания по интереси. По тях са сформирани различни клубове – „Приятели на армията“, „Ампер“, „Млад фризьор“, „Природолюбител“, „Дигитален свят“, „Дебати“ и други.
„Започваме ремонт и на покривите на училищните сгради, които с моя докладна са одобрени по инвестиционната програма на МОН за тази година – казва Стефан Филчев. – Стойността на ремонта на трите покрива и един кабинет е 281 000 лв. с ДДС. Работниците вече са тук и даже вдигнаха скелето. Но днес Карлово отново е в бедствено положение, с преливащи реки и не могат да започнат ремонта. Работилниците могат да се използват, но първо ще подменим целия покрив, който не е обновяван от десетилетия. А след това вече ще търсим начин да оправяме останалото поетапно. Ще сменим изпочупените стъкла, след това – електроинсталацията, която е много стара, и всичко останало.“
Още след първото наводнение на гимназията служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов се свързва с директора ѝ по повод бедственото положение. Филчев го запознава с пораженията, а министърът обещава пълно съдействие при организацията по минимизиране на щетите.
Съюзът на работодателите в системата на народната просвета преведе 2000 лв. по сметката на настоятелството на ПГ по жп транспорт в Карлово, заяви във „Фейсбук“ още след първото наводнение председателят на организацията и директор на столичното 119. СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ Диян Стаматов. Миналата седмица училището получава дарение и от Синдиката на българските учители.
„Колегите идват на работа в екипи, защото имаме много работа да подготвим началото на учебната година. Имаме нужда от средства. Обявили сме дарителска сметка и вече има хора, които се отзовават. Надявам се и някои по-големи фирми да се включат. Пожелавам си следващия път да ви поканя да дойдете при нас, за да видите колко хубаво е станало всичко в училището“, казва в края на разговора ни Стефан Филчев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg