Лекари ще могат да правят диагностика на децата онлайн
Мария АЛЕКСАНДРОВА
Лекари ще могат да правят диагностика на учениците от разстояние и с помощта на специална техника ги преглеждат онлайн в школàта. Това ще се случи чрез пилотния проект „Училищна мрежа за телемедицина“, който е представен в столичното 55. СУ „Петко Каравелов“.
Иновацията ще стартира в още три столични школа –
25. ОУ „Д-р Петър Берон“, Втора английска гимназия „Томас Джеферсън“ и Професионалната гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“.
В лекарските кабинети на училищата е монтирана безвъзмездно предоставена хардуерна техника, обезпечаваща аудио и видео комуникация и прехвърляне на данни между училището и болницата. При нужда от консултация с лекар медицинската сестра или учител може да се свърже с дежурен лекар в двете болници, които са включени в пилотния проект – „Пирогов“ и УМБАЛ
„Св. Анна“. Медикът се запознава със здравословното състояние на детето и дава насоки какви манипулации да се извършат. При необходимост може да извиква и специалист от болницата за консултация, да изпрати спешен екип на място в школото, да насочи ученика към лечебно заведение.
„Още първите дни на нашето служебно правителство, освен темата за мерките при евентуална ковид криза, с министъра на здравеопазването решихме да демонстрираме възможностите на телемедицината в училищна среда – изтъкна министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов – Направи ми впечатление, че документът, който урежда тези дейности – Наредба № 3 за здравните кабинети в детските заведения и училищата, е от 2000 г., а сега сме 2022-ра. Т.е. 22 години не сме се постарали да приведем тази дейност в синхрон със съвременните обществени условия. Смятам, че тази система ще допринесе за подобряване на здравеопазването в училищата“, заяви той.
Проф. Пенов разясни, че в рамките на три месеца четирите училища ще могат да използват системата абсолютно безплатно. По-нататък чрез мерките, предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост, ще се реши формата, под която да продължи. „Безспорно тази дейност е важна за децата, за да могат спокойно да бъдат обучавани. Тя е важна и за учителите – техниката може да се използва и за тях. Защото здравето на децата е важно, но също толкова важно е и здравето на учителите – категоричен е министърът. – Затова смятаме, че тази идея е много полезна и нашият екип, заедно с министъра на здравеопазването, реши да го покаже. Да заложи така дейностите, че те да продължат при което и да е следващо правителство. Оттук нататък ще изследваме всички аспекти на нормативната уредба, които въвеждат този нов начин на комуникация между ученици, учители и здравни специалисти в детските градини и училищата, за да можем да я адаптираме и това да стане продукт, който да се използва в цялата училищна среда“, каза проф. Пенов.
Той припомни, че в България имат 2347 училища, като не всички са концентрирани в големи центрове като София. „Имаме и средищни училища, които събират деца от няколко града. Когато съществува такава връзка между училището и медицинския център, това би помогнало за своевременното решаване на дадено затруднение – обясни образователният министър. – От друга страна, и за споделяне на отговорността за хората, които се грижат за детето. И медицинската сестра, и учителят ще са по-спокойни, когато насреща има експерт“, допълни той.
Здравният министър д-р Асен Меджидиев обясни, че на преподавателите е подсигурено обучение за работа със системата, въпреки че тя не изисква специална квалификация. По думите му, проектът е изключително полезен за учениците и учителите, тъй като има недостиг на кадри и подсигуряването на лекари за училища и детски градини е трудно. „Въпросът е да имаме нагледната оценка от специалист, тъй като не във всички училища разполагаме с лекари. Той прави преценката и ако са налага, се намесва спешна помощ“, каза още д-р Меджидиев.
По думите на директорката на 55. СУ Таня Иванчева пилотният проект гарантира спокойствие за здравето на техните възпитаници. „Искам да споделя радостта на моя екип и на всички родителите и ученици от това, че нашите деца ще бъдат по-защитени от всяко нещо, което се случва в училище и застрашава живота и здравето им – каза тя. – Мисля,
че ще бъдем по-спокойни за това, че има своевременна и в реално време консултация с лекарски екип, който е експертен и ще ни окаже нужната подкрепа. Животът и здравето на нашите деца са най-важни за нас и с този проект можем да ги гарантираме и да бъдем спокойни в голяма степен“, заяви директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg