Чрез изследване на малки съдове в очите лекарите ще могат да предсказват риска от ранна смърт на човека, сочи ново проучване, публикувано преди дни в British Journal of Ophthalmology.
Въпреки че рискът от заболяване и ранна смърт обикновено нараства с хронологичната възраст, този риск може да варира доста сред хората на една и съща възраст. Тази разлика може да се обясни с „биологичната възраст“ на човек, която за разлика от хронологичната върви с индивидуална скорост за всекиго в зависимост от няколко здравословни фактора, като специфични гени, когнитивни способности, кръвно налягане и функция на имунната система.
Ретината и светлочувствителни слоеве от нервна тъкан в задната част на окото са възможен индикатор за биологичната възраст на човек, тъй като могат да дадат улики за риска от заболяване.
В новото проучване изследователите се обръщат към техника, базирана на машинно обучение и изкуствен интелект, която може да предскаже риска от смърт на човек чрез анализиране на биологичната възраст на ретината. Техният модел е създаден да учи подобно на човешкия мозък и анализира повече от 80 000 изображения на фундуса – вътрешната задна повърхност на окото, която включва ретината. Те са получили изображения от близо 47 000 души на възраст между 40 и 69 години, съхранявани в Биобанката на Обединеното кралство. За да разберат дали моделът им е точен, те първо анализират повече от 19 000 изображения на очното дъно, взети от повече от 11 000 участници, които са в относително добро здраве. Идеята е, че биологичната възраст на ретината на тези хора трябва да бъде доста сходна с тяхната хронологична възраст.
След това те използват модела, за да оценят останалите близо 36 000 снимки на очите на участниците, събрани за период от 11 г. И откриват, че 51% от участниците имат „разлика във възрастта на ретината“ – разликата между биологичната и хронологичната възраст – повече от 3 години. 28% са с разлика от повече от 5 години и 4,5% имат разлика от повече от 10 години. С други думи, тези участници имат „по-стари“ очи в сравнение с хронологичната си възраст.
Тези, които са с по-големи различия във възрастта, имат от 49% до 67% по-висок риск от смърт по причини, различни от сърдечносъдови заболявания или рак. С всяка една година увеличаване на разликата във възрастта рискът от смърт се увеличава с 2%.
„Тези открития предполагат, че възрастта на ретината може да бъде клинично значим биомаркер за стареене“, обобщават авторите на изследването.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg