Mистериозно земно влечуго, открито в шотландски пясъчник преди повече от 100 години, се оказва част от известно летящо семейство. Малкият Scleromochlus taylori е бил близък роднина на птерозаврите, съобщават изследователи в Nature. Находката подкрепя идеята, че птерозаврите – първите гръбначни, усвоили летене с „двигател“, са еволюирали от малки двукраки предци.
Scleromochlus taylori е известен от седем индивида, запазени в скали вкаменелости, открити през 1907 г. От една страна, няма никакви истински кости, само отпечатъци върху околната скала. Многобройни изследвания са описали подробно създанието въз основа на тези вкаменелости. Ясно е, че влечугото, живяло преди около 230 милиона години, има набор от много странни пропорции на тялото, казва Дейвид Фофа – палеонтолог от шотландските национални музеи в Единбург. С дължина по-малко от 20 сантиметра, то има много голяма за тялото си глава, къс врат и дълги задни крайници.
Фофа и колегите му използват неинвазивна сканираща технология – микрокомпютърна томография, за да съберат недостъпни досега данни от вкаменелостите – от дължината на опашката до размера на костите на краката и формата на челюстта. Някои от характеристиките на създанието, като гигантската му глава, са подобни на птерозаврите. Други, като ориентацията на долната челюст, изобщо не приличат на птерозаври, установява екипът. Scleromochlus taylori не е имал никакви разпознаваеми адаптации за летене, скачане или живот по дърветата, заключава екипът. И вероятно е бил бегач.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg