Катерина КОВАЧЕВА
Всеки родител се вълнува как се храни детето му в детската градина. За щастие, има официален рецептурник за цялата страна с 430 рецепти за сутрешно, обедно и следобедно хранене за децата от 3 до 7 години, по който кухните майки във всеки град се водят.
Но днес ще ви срещнем с една община новатор в здравословното хранене в детските ясли и градини. Това е община Троян – първата в България, която създава собствени зеленчукова и овощна градина изцяло за храненето на децата в шестте ясли и градини в града. По този начин те ще се хранят всекидневно с екологично чисти зеленчуци и плодове, отгледани на местна територия. Кметът проучва опита на общини от Франция и Италия, а това дава увереност, че е възможно да се приложи и в България.
„В околностите на града имаме две градини, засадени със сливи и ябълки, с обща площ от близо 6 дка и три оранжерии с 2 дка биозеленчуци – салати, домати, лук, марули, пипер. А от тази година се роди идеята за няколко пчелни кошера и картофени насаждения.
Очакваме след две години тези 556 ябълкови дръвчета да задоволяват напълно пот-
ребностите на детските градини и ясли и на детската млечна кухня в града“, коментира за в. „Аз-буки“ кметът на Троян Донка Михайлова. По думите ѝ това не само ще осигури здравословна храна на над 750-те троянски малчугани, но и ще направи цената ѝ по-ниска.
Виолета Маркова – директор на ДГ „Синчец“, коментира пред „Аз-буки“: „Това е нова стъпка по отношение на здравословното детско хранене, съобразено е с всички стандарти. С френския опит, който почерпихме, правим нещо смислено за децата в града.“
В брането на продукцията директорите и педагозите включват задължително децата. За да знаят откъде идва храната и колко труд е нужен, за да стигне тя до трапезата ни.
Проектът се подкрепя от местни инвеститори. За да се съхранява свежа продукцията, немски бизнесмен дарява сградата към оранжериите от 138 кв. м, включваща две хладилни помещения, както и складова база. Двама общински съветници инициират клуба, в който членуват, да дари 2000 лева за закупуване на разсад за новото картофено поле, с чиято продукция ще се допълни разнообразието от плодове и зеленчуци през следващата година при приготвянето на храната за детските градини.
А Димитър Костадинов от село Орляне подарява на общинската биоградина в Троян пчелно семейство, с което кошерите за биомед се увеличават. „Разказа, че веднага след като прочел за градината ни, решил да помогне. Била съм в неговия биопчелин още преди повече от 10 години“, споделя кметът Михайлова. Желанието му е да подари на всички деца от една от троянските детски градини или училища индивидуални подаръци – биомед, и да разкаже на децата повече за свойствата на българския мед. През септември отчитат, че от петте пчелни семейства са добити около 50 кг мед, който е изследван от сертифицирана лаборатория и има сертификат за качество.
Благодарение на проекта Троян е номиниран за годишните награди на ЕС за биопроизводство и се бори с Виена и община Зеехам ам Обертрумер зее, провинция Залцбург, Австрия, за отличие в категорията „Най-добър органичен град“. Приза грабва община Зеехам, където всички местни училища и детски градини предлагат 100% органична храна.
Именно това е и следващата стъпка на Община Троян – да предложи здравословна храна и в училищата в града, както и да започнат събирането на билки, които са подходящи за съответните възрасти, директно от Троянския Балкан.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg