Децата от НУ „П.Р. Славейков” – Пловдив, се грижат за цветя и биозеленчуци
Деляна ЛУКОВА
Тройни бели дъски за обучение, плътни зелени стени, „тапицирани“ с естествена растителност, ажурни огради към прилежащите улици, шумопоглъщащи плоскости и осветителни тела оформят класните стаи на открито в пловдивското НУ „П.Р. Славейков“. Те са изградени от екоматериали, с амфитеатрално разположение на местата за сядане, върху които са поставят ратанови седалки. Занятията на открито се водят сред зеленина и екзотични дървесни видове. В опитното поле учениците засаждат и се грижат за цветя и биозеленчуци. Оформили са и миниботаническа градина с редки растения.
А специалисти от Аграрния университет им помагат с експертни съвети за отглеждането. Поливна система поддържа зелената среда свежа.
НУ „П.Р. Славейков“ е първото екоучилище в Пловдив – член на международната организация Еco-Schools и движението „Син флаг“. Това е европейска програма, която цели да повиши знанията на учениците в областта на екологията, да насърчи участието им в практически дейности, които водят до намаляване на вредното въздействие върху околната среда и потреблението на вода и енергия.
Трите зелени класни стаи, в които учениците могат да водят занятия през всички сезони, са изградени с отпуснати 108 000 лева от Община Пловдив. От МОН са получени още 62 000 лева. Над 2,5 дка запустяло пространство край двора на училището са тотално преобразени в атрактивни зони за обучение на открито.
Четвъртокласници от училището гостуват на Аграрния университет, където наблюдават сортове пипер, домати, зеле и патладжан, отглеждани в учебно-опитното поле на висшето училище, и опитват биоягоди. След това се запознават с почвените и климатичните условия, при които се развиват растенията на открито. В лаборатория децата виждат как растенията виреят и на закрито чрез контролиране на светлината, топлината и влажността.
Разходката им продължава в Катедрата по ентомология, където разглеждат сбирки и научават как се правят. Най-голям интерес предизвикват пеперудите от разред Lepidoptera. Децата показват завидни познания и дори разпознават насекоми като попово прасе, някои бръмбари и дървеници. Най-любопитните, под бинокуляр, се запознават с крилата на пеперудата Лястовича опашка.
„За Седмицата на земята тази година посрещнахме учители от Франция. Пред колегите децата демонстрираха знания за различните лечебни свойства на всяка билка, направиха топъл чай и подариха ръчно приготвен лечебен крем от невен. Гостите се забавляваха заедно с учениците на изложбата на домашни любимци и рисуваха на асфалт на тема „Зелена Европа“. Наблюдаваха и интердисциплинарен урок с програмируеми роботи пчелички. Найлонови торбички и чували, капачки и пластмасови бутилки се превърнаха в оригинални еко костюми за традиционния карнавал от отпадъчни материали“, разказва директорът Димка Врачева.
Пловдивското начално училище работи по проектите „Бъди модерен – събирай разделно“, „Засади дръвче – подари живот“, както и по международната програма „Учим за гората“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg