„Да се провокира любопитството на децата към естествената околна среда, към забравените традиции и живите вкусове – това е целта на инициативата ни „По пътя на вълната и млякото“, одобрена по Националната програма на МОН „Хубаво е в детската градина“ – разказва за „Аз-буки“ Снежана Войчева, директор на ДГ „Ран Босилек“ в Габрово. – Очакваме децата забележимо да разширят възгледите и познанията си за околната среда, за животинския свят, за здравословните храни, за старите български обичаи, бит и традиции“, допълва тя.
Основната идея на Проекта е, че детската градина е житейска среда за детето с огромно значение за формирането на умения и нагласи за учене през целия живот. Прилагането на интерактивното учене чрез действия, занимания и преживяване в реална естествена природна среда има за цел да запознае децата със старите български обичаи, занаяти и традиции, да провокира любов към природата, животните, бита, културата и всекидневието на българите от миналото.
„По пътя на вълната и млякото“ се реализира през учебната 2022/2023 г. с партньорското участие на екокомплекс „Боженски чифлик“, който се намира в с. Съботковци в Централния Балкан. Това е място, където човек може да се докосне до вълшебствата на високопланинската природа, да открие магията на старите български традиции. Комплексът е предназначен за еко и селски туризъм и в него има малка ферма за млечни крави, месодайни овце, коне, обучени за езда, пчелин с 50 пчелни семейства, занаятчийско ателие „Живите български занаяти и традиции“, мандра за производство на млечни продукти, кът за приготвяне на традиционни български храни.
„Дейностите по иновативния проект започват с „Приказка за пътя на вълната“ – така може да се оприличи първото посещение на децата в „Боженски чифлик“, където те наблюдаваха фермата за животни и занаятчийското ателие за работа с вълна“, разказва директорката. Децата научават, че вълната на овцете от далечни времена е основна суровина в тъкачеството и производството на текстил. Те се запознават и с всички дейности, свързани с обработката на вълна – пране, сушене, чепкане, дарачене, боядисване с естествени багрила, предене, плетене, тъкане, плъстене. Даракът е старо дървено пособие за обработка на вълната след пране и изчепкване. Така тя става мека и достъпна за предене. А преденето е позната отдавна ръчна технология за образуване на преждата в нишки за тъкане и плетене. За преденето се използват хурка и вретено.
Децата научават още, че плъстенето е изкуство, което ни докосва до стар български занаят, дошъл до нас през вековете. То е популярно по света под много имена – филц, фелтинг или плъст, нетъкан текстил от вълна. Плъстенето на вълна е средство за изработване на различни облекла, бижута, аксесоари, играчки, декорация за дома и др. Има два начина за плъстене на вълна: сухо и мокро.
„Любезните домакини от комплекс „Боженски чифлик“ направиха демонстрация и дадоха възможност на децата да експериментират мократа техника на плъстене, която е процес на оплитане на вълнените нишки една в друга. При тази техника първо се разстилат слоеве вълна върху навлажнен найлон, после тя се полива с топла сапунена вода. След това с многократни почуквания с пръсти вълната се обработва, докато се сплъсти. При натиск с ръце и благодарение на топлината и сапуна тя много бързо се превръща във филц. Всички деца имаха възможността да изработят собствен модел на декорация, прилагайки творчество и въображение“, споделя още директорката на ДГ „Ран Босилек“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg