Учените са измислили начини да „четат“ думи директно от мозъка. Мозъчни импланти могат да преобразуват вътрешната реч във външни сигнали. Това позволява на хора с парализа или други заболявания, които не могат да говорят или пишат, да комуникират с околните, съобщава Science News. Нови резултати от две проучвания в САЩ, представени на годишната среща на Обществото за невронауки, предоставят допълнителни доказателства за изключителния потенциал на мозъчните импланти за възстановяване на загубената способност за общуване. Някои хора, които се нуждаят от помощ при комуникация с другите, могат да използват устройства, които изискват малки движения, като промени в погледа на очите. Тези задачи не са възможни за всеки. А новите проучвания са насочени към вътрешната реч, която изисква човек да не прави нищо повече от това да мисли.
Устройството разпознава вътрешната реч директно, позволявайки на пациента просто да се съсредоточи върху изричането на дума в главата си и да я трансформира в текст. Невронните сигнали, свързани с думите, се откриват от електроди, имплантирани в мозъка. След това сигналите могат да бъдат преведени в текст, който, на свой ред, да се преобразува чрез компютърни програми, генериращи реч.
Електродите улавят сигнали от нервни клетки в задната теменна кора – мозъчна област, участваща в речта и движенията на ръцете. Мозъчният имплант може да се използва и за управление на устройства, способни да изпълняват задачи, които обикновено се извършват от ръката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg