Първият Европейски форум за заетостта и социалните права отбелязва пет години, откакто Европейският парламент, Съветът и ЕК обявиха Европейския стълб на социалните права.
Досега ЕК представи над 130 инициативи за прилагане на Стълба в държавите членки и за изграждане на социална Европа, която е справедлива, приобщаваща и пълна с възможности. Те са в различни области – прозрачност в заплащането и равенство между мъжете и жените, минимална работна заплата и инвестиции в умения, борба с детската бедност, минимален доход, защита на безопасността и здравето на работниците и др.
Държавите от ЕС одобриха трите социални цели на равнище ЕС, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г.
Най-малко 78 % от хората на възраст между 20 и 64 години трябва да са трудово заети. Всяка година най-малко 60% от всички възрастни следва да участват в обучение и броят на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, трябва да намалее с поне 15 млн. души, включително поне 5 милиона деца спрямо 2019 г.
В предложението за препоръка на Съвета за адекватния минимален доход, гарантиращ активно приобщаване, държавите членки се призовават да модернизират схемите си за минимален доход, за да ги направят по-ефективни. Това ще премахне бедността и същевременно ще насърчи интеграцията на трудовия пазар на тези, които могат да работят.
Европейската стратегия за полагането на грижи има за цел осигуряване на качествени, финансово приемливи и достъпни услуги за полагане на грижи в целия ЕС и подобряване на положението както на получателите на грижи, така и на хората, които се грижат за тях.
Държавите членки приеха и Европейска гаранция за децата, която цели да се предостави безплатен и ефективен достъп на децата до основни услуги и да се насърчи осигуряването на равни възможности за децата, изложени на риск от бедност или социално изключване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg