Награда „Паисий Хилендарски“ получи на проф. Генчо Банев – лектор по български език в Атинския университет, историк и археолог, за приноса му в областта на културата, българистиката и популяризирането на родния език зад граница. Отличието връчиха директорът на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова и Ели Башева – гл. експерт в дирекция „Български общности и информационна дейност“. Тържеството се проведе в Гръцко-българското сдружение за култура в Атина в присъствието на представителите на българското посолство в Гърция Таня Мухлова, Любомир Георгиев и Пантелей Спасов, както и на Панос Софулис и Камила Юсупова – лектори в Атинския университет. Сред гостите бяха още и отец Стефан от българския православен храм „Св. преп. Йоан Рилски Чудотворец“, представители на всички български неделни училища в Атина, ученици, родители и студенти от Атинския университет.
„Заслугите на Генчо Банев включват разпространяването на българския език и култура в Гърция, Франция, Австрия, Италия и Полша. Той развива колаборативни международни мрежи от институции и изследователи и създава българистична мрежа от млади изследователи в Гърция – казва неговата бивша възпитаничка Ирина-Исидора Стаматопулу – ръководител на Българското неделно училище „Васил Левски“ в Атина. – Като славист и византинист, Банев става член на френския екип на Атонските архиви, който от 2015 г. започва проучване на архива със средновековни документи на Зографския манастир и подготвя издание на византийските документи. Участва в проекти за атонското културно и духовно наследство на Зографския манастир в сътрудничество със Свещения кинотис, Софийския университет и Националната фондация за изследвания на Гърция.“
В Атинския университет студентите на проф. Банев се радват на успешни участия в международни проекти и конференции по българистика. В резултат 2014 и 2019 г. са публикувани в 4 различни страни над 30 българистични изследвания, отделни преводи и преводни антологии. Възпитаници на Атинския университет трета поредна година се явяват успешно на изпити за най-високото ниво – С2, по български език. Освен това Генчо Банев ръководи провеждането на ежегодния конкурс по българистика на Атинския университет вече седма поредна година.
Проф. Банев допринася и за сътрудничеството на Атинския университет и българската общност в Гърция, работи и за провеждането на сполучливия междуучилищен конкурс „Брат брата си брани – българите и гръцкото освободително движение от първата половина на XIX век“, който печели интереса на гръцките институции.
В кариерата си Генчо Банев е допринесъл за колаборации между престижни организации като Софийския университет, Свещения кинотис, Националната фондация за изследвания на Гърция и др.
„Постиженията на Генчо Банев са много. Но това, което придава на делото му още по-голяма тежест, е, че освен невероятен учен той е благороден, искрен и търпелив човек с голямо сърце – споделя Ирина-Исидора Стаматопулу. – Хората около него се радват, че са студенти, приятели, колеги, сънародници на човек от неговия калибър. Несъмнено е пример за подражание на малки и големи. Неслучайно негова бивша възпитаничка от Атинския университет след награждаването на проф. Банев каза: „Толкова съм развълнувана! Г-н Банев е един от най-важните преподаватели. Оставил е следа в живота ми и фактът, че преподавам, се дължи до голяма степен на него. Дано стана за някого това, което е той за мен.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg