Божана Славкова е абитуриентка в НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ и провокира хората с артинсталации
Донка ТЪНКОШИЕВА
Божана Славчева е абитуриентка в Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас. Тя се различава от повечето си съученици. Пише, занимава се с кино и съвременно изкуство, свири на флейта от първи клас, композира, прави 3D колажи, доброволства, председател е на Ученическия съвет. Божана е развила у себе си и екологично мислене, което превръща в проекти. Признава, че всяка своя идея реализира с различни изразни средства и точно в това намира предизвикателство.
Макар да я делят само месеци от бала, тя не се вълнува от това събитие. Няма изкуствен маникюр, нито провокативни устни. За сметка на това си е поставила цел – да стане студентка в Австрия, във Виенския университет със специалност „Трансмедиални изкуства“.
Божана е момичето, което преди година „облече дърветата“ и провокира хората в Бургас да ги прегръщат. Артинсталацията бе в Морската градина около Пантеона. „Дърветата все още ме вълнуват. Правя музикални композиции за тях сега“, признава Божана.
Целта на провокацията е да предизвика размисъл и действие за сериозния екологичен и социален проблем, наречен „бърза мода“. „Модните трендове понякога се сменят на две седмици, че и по-често. А някои дрехи биват обличани не повече от два-три пъти. Това е разточителство. Когато започнах работа по проекта, една част от моите съученици мислеха, че е глупост, а за инсталацията разбраха от предаване по телевизията“, разказва Божана.
Влияние ѝ оказва техниката yarn bombing, която е известна с това, че внася цвят и уют в града, но има потенциал да носи в себе си и послание освен красота. „Вдъхновена от световното стрийтарт движение yarn bombing, ми хрумна да прегърна дървета още покрай протестите за Пирин през 2018 година. „Прегърната природа“ придоби същинския си облик във връзка със съвместната ни работа с арх. Яна Янкова по време на програмата за обучение на ученици Able mentor“, разказва момичето.
Проектът продължава да се развива и е реализиран през октомври в парка на Американския университет в Благоевград. Хората, които идват на уъркшоповете там, са на различни възрасти. „Имаше деца, но и няколко баби, които ни се радваха, че младите хора плетем. Беше вълнуващо. Щастлива съм, че накарах много хора да прегърнат дърветата миналата година в Бургас, а сега – в Благоевград“, разказва бургазлийката.
Екологичното възпитание Божана получава в семейството си. Майка ѝ Кремена Ватева е една от организаторките на протеста за Алепу. Едната от бабите ѝ е журналист в Плевен. „За мен екологията е част от ежедневието, тя е потребност. Нещата у дома се случват, не се учим тепърва на тях“, казва Божана и дава пример, че не използва мокри кърпички повече от шест години.
Ученичката обяснява, че постоянно се свръхпроизвеждат нови и нови дрехи. „За да се види това в перспектива, можем да направим сравнението, че преди е имало два модни сезона – пролет-лято и есен-зима, а сега има 52 – всяка седмица. Модната индустрия е вторият най-голям замърсител на Земята. А 98% от хората, работещи в нея, не получават дори минимална работна заплата, въпреки че подлагат на риск здравето си“, казва бургазлийката. Ученичката дава пример, че за направата на една памучна тениска са нужни 2700 литра вода – колкото е нужно на един човек да изпие за три години. Всичко това тя научава, докато прави проекта си, с който облича дърветата.
Като всеки млад човек, Божана признава, че обича да изглежда добре. Но обича и природата. Затова има дрехи, които са носени преди това от майка ѝ, дори от баба ѝ. „Трябва да бъде осъзнато, че дрехите не са за еднократна употреба и че не изчезват, когато бъдат хвърлени“, обяснява девойката.
Преди месец момичето влиза отново във фокуса на нестандартните прояви в Бургас със своята
нова екологична артинсталация „Промените си ти“.
Инсталацията с екопослания можеше да се види до Часовника откъм Общината на Бургас.
„Смятам, че всеки носи своята отговорност и може да допринесе за промяната. Това е моята провокация към околните. Въпреки неоспоримите последствия от климатичните промени, случващи се сега и около нас, все още много хора смятат, че нямат никаква индивидуална сила и отговорност. Аз вярвам в обратното. Това се опитах да провокирам“, обяснява новия си проект музикантката.
Позиционираните плоскости от огледален плексиглас и дизайн, изобразяващ например протест или отпадъци и др., дават възможност на всеки да стане част от изобразената обстановка. Да се замисли. С QR кода пък може се запознае с проблема и възможните му решения.
„Промените си ти“ е артинсталация в градска среда, което позволява да бъде позиционирана и в други български градове. Проектът е финансиран от WWF по програма Climate heroes и се осъществява с подкрепата на Община Бургас.
„Смятам, че „промяна“ може да значи много неща – промяната може да ни изпепели, но може и да се възползваме от това, че трябва да се променим, за да променим себе си и света към по-добро. Затова проектът ми се казва „Промените си ти“ – защото всеки от нас е част от голямата картина. Създаваме предпоставка с действията си за климатичните промени. Но също така и сме тяхното решение. Ние избираме каква промяна да бъдем“, разсъждава Божана.
Въпреки ангажиментите в училище абитуриентката подготвя и друг, нов проект, за водата и колко е ценна тя. По предварителната ѝ идея в него трябва да се включат 7 балкански страни.
През погледа на преподавателите си ученичката е извор на вдъхновяващи идеи. „Божана Славкова – моето момиче с книга в ръка. Редовно идва така на урок. Бо е цветна, с разнородни интереси, с дълбок, философски начин на мислене, който освен в музиката е изразен и в нейната поезия. Бо е като пъстър калейдоскоп, изключително изобретателна. Мога да кажа, че носи у себе си лидерски качества. Впечатляваща, тя е извор на вдъхновяващи идеи. Нейните проекти са огледало на светоглед, авангарден, но и разбираем.
Бо е изключително широкоспектърна, с богата душевност“, казва Красимира Александрова – нейната преподавателка по флейта в НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“.
Божана признава, че голяма част от връстниците ѝ смятат това, което прави, за безполезно. Че инициативността не е тяхната комфортна среда. „В много случаи се чака команда. Не искам да съдя никого, няма как да задавам и дневния ред на мнозина, но съм убедена в това, че има смисъл да си деен. Има смисъл да се стремиш към по-добро и да допринасяш то да се случи. Забелязвам неграмотността, безотговорността. Виждам тези неща понякога и като председател на Ученическия съвет. Всеки човек трябва да отговаря за действията си“, убедено говори Божана.
Работата на доброволец много ѝ допада. А да бъде инициативна, е нейната същност. Не се притеснява дали се вписва, или не в стандарта на своите връстници.
По-мъдра от годините си, Божана заключава: „Не се занимавам с хора, които няма как да променя. Но и не искам да се вписвам в стандартите“.
Посветена от дете на музиката, младата дама казва, че тя я е научила на много неща. „Щом направих две инсталации в два града и един концерт за пет дни, значи съм организирана. Осъзнавам, че музиката ме е научила на дисциплина и готовност по всяко време. Имам самочувствие и мислене на музикант, независимо дали ще се занимавам с музика, или не в бъдеще“, категорична е Божана Славкова.
По нейни думи доброволчеството е мисия възможна и то е присъщо на дейните хора. Чрез него се изграждат качествени контакти и истински приятелства, ако разбира се, не се върши само за да бъде вписано в биографията или в атестацията.
За Бургас младото момиче казва, че е град, който формира творчески потенциал у младите. Тя е благодарна за съдействието от страна на Общината при реализирането на проектите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg