Зина СОКОЛОВА
Над 50 проекта на ученици от 15 града участват в Деветата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките. Зад тези цифри стоят целогодишните усилия на ученици и техните учители наставници. Резултатите са впечатляващи.
Децата искат да работят,
да се занимават с изследвания, да покажат какво са направили. Докато го има този стремеж у младите да изследват, да правят експерименти, да навлизат в тайните на природата, да усвояват новите технологии, това дава надежда за по-нататъшно развитие на цивилизацията, категоричен е акад. Петър Кендеров – един от основателите на Ученическия институт и негов ръководител. Важното е да се подаде навреме ръка на подрастващите. Да им се покажат възможните пътища за лич-ностно и професионално развитие. Да се развие тяхното естествено, вродено любопитство към света.
А това става най-лесно и естествено тъкмо в ученическа възраст. Тук ролята на добрия учител е решаваща. Ако едно талантливо дете срещне навреме своя ментор, резултатите могат да бъдат много добри, без значение дали неговите заложби са в областта на природните и хуманитарните науки, или в изкуствата.
И съвсем не е задължително всички участници в сесиите на Ученическия институт да станат учени или професионално да се занимават с изкуство, след като завършат училище. Важното е, че времето, което са инвестирали да развиват способностите си, не е загубено. Навиците за самостоятелна работа, както и за работа в екип, натрупаните знания и умения, докато работят над своите проекти, ще им бъдат полезни, независимо каква професия ще си изберат и в какви житейски ситуации могат да попаднат в бъдеще.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg