С тържествен концерт столичното 134. СУ „Димчо Дебелянов“ – ORT School, отбелязва няколко важни свои годишнини. Те са свързани със 130 години от създаването на училището, 110 години от построяването на неговата настояща сграда, 65 години под името Димчо Дебелянов и за 30 години единствено държавно училище с обучение по иврит. За да отбележат празниците, в зала „Тържествена“ на Военната академия „Георги С. Раковски“ в София се събират около 750 гости – представители на държавни институции, дипломатически мисии, научната сфера, еврейската общност, бизнес средите, бивши възпитаници на училището, родители, съмишленици и спомоществователи. На сцената своя талант показват близо 200 ученици, подготвени от своите художествени ръководители и учители.
„Средно училище „Димчо Дебелянов“ е здрав духовен мост между миналото, настоящето и бъдещето. Тук освен на знания децата се учат на уважение, толерантност, опознават културата на други етнически общности, учат се да бъдат добри хора – заявява в приветствието си вицепрезидентът Илияна Йотова. – Вие развивате училището така, че да привличате интереса на много ученици. Освен че обучавате и възпитавате, не спирате да развивате и себе си, за да отговаряте на изискванията на модерното време“, обръща се тя към педагозите на 134. СУ. И пожелава на учениците да не забравят своето училище, което е разтворило пред тях голямата книга на знанието и им е дало безценни уроци и приятелства. Вицепрезидентът връчва на училището и Почетния знак на държавния глава.
Зам.-министърът на образованието и науката Надя Младенова връчва почетен плакет на МОН и поздравява ръководството и учителите за усърдието, с което работят и дават знания на своите ученици. „Продължавайте да възпитавате добри хора, защото знанието е важно, но в днешно време има голям дефицит на човечност“, подчертава тя. Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева отличава училищния екип с юбилеен златен медал на СБУ. Приветствие поднася и Владимир Дрибински – програмен директор на фондация „Световен ОРТ“.
На тържеството Българската академия на науките и Центърът за компетентност „Квазар“ при Института по роботика – БАН, връчват в две категории годишни стипендии на името на професор Дан Шефман – на ученически отбори, реализирали STEM проекти, и на учители с принос за развитието на училищното обучение към STEM център „Доктор Емил Кало“. Наградите на учениците са връчени от председателя на БАН акад. Юлиян Ревалски, доц. Лъчезар Георгиев – научен ръководител на Център „Квазар“, и Соломон Паси – президент на Атлантическия клуб на България. Проф. Климент Найденов – декан на Геолого-географския факултет на СУ „Свети Климент Охридски“, Драгомир Заков – посланик за специални поръчения към МВнР, връчват грамотите на учителите.
„Цялата 2022 г. мина под знака на тези годишнини – разказва директорът на училището Весела Палдъмова-Ковачева. – Нашите ученици участваха в изложби, в литературни конкурси, в дебати, в срещи, на които се разказваше за историята на училището и за хора, които имат особени заслуги за неговото изграждане и отстояване на визията му. Ние сме училище с уникален български мултикултурен образователен модел на междуетническа толерантност, зад който застава еврейската общност. Преди 30 години хората от общността решават, че това училище може да реализира тази вдъхновяваща идея. Благодарни сме им, че и днес ни вярват и ни подкрепят. Ние сме разпознаваемо училище, защото сме се превърнали в еталон на качествено обучение и в символ на модерното иновативно образование в България. А това е повод да се гордеем. Всъщност празникът още не е приключил – предстоят изненади за нашите ученици в последните дни преди ваканцията. Всеки клас ще получи торта с надпис „Моето любимо училище“. Така децата ще бъдат възнаградени за техния труд. Това е нашата благодарност към тях.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg