Децата с тежки физически увреждания в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Златица вече ще се обучават с помощта на технология за контрол на компютъра с поглед. В основата ѝ
са специални камери, които проследяват погледа в реално време и информацията се използва, за да се управлява компютърната мишка. Насочването на погледа движи мишката по екрана, а задържането му представлява клик с мишката. По този начин се използват всички програми на един компютър само с поглед.
В средното училище в Златица се обучават 31 ученици със специални образователни потребности, като голяма част от тях са с множество и тежки увреждания. Училищният психолог Донка Славчева разказва, че устройството за контрол с поглед и специализираните софтуери са закупени в резултат на инициатива на учениците от IXА клас. По време на дистанционно обучение през изминалата учебна година тогавашните осмокласници пишат разкази и есета, които обединяват в „Учебник по доброта по време на пандемия“. От дарения се събира сума от 2000 лв., с която учениците издават учебника, а след това с парите от продажбата му купуват устройство и различни софтуери за допълваща и алтернативна комуникация. Събраните средства – около 7000 лева, дават възможност да се проведе и обучение за работа с новите технологии от фондация „АСИСТ – Помагащи технологии“ на 7 педагогически специалисти – двама ресурсни учители, двама логопеди, един психолог и двама учители.
От началото на тази учебна година в училището започва интензивното използване при комуникация с невербални деца на софтуера Communicator 5, който е съвместим както с тъчекрани, така и с устройство за контрол с поглед. Общуването се осъществява чрез избиране на символ или на последователност от символи, но и чрез изписване на текст. Внедряването на технологии за допълнителна и алтернативна комуникация улеснява не само децата с физически увреждания, но и специалистите от екипа за подкрепа на личностното развитие.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg