Обещаващ кандидат за справяне с устойчиви на антибиотици бактерии откриват учени от Университета в Женева, Швейцария. Те установяват, че лекарство срещу херпес – едоксудин, успява да намали защитните механизми на особено вирулентната бактерия Klebsiella pneumoniae, която е отговорна за множес-
тво вътрешноболнични инфекции. Заради устойчивостта си към повечето често прилагани антибиотици и високата си вирулентност някои от щамовете ѝ могат да бъдат дори фатални.
Екипът модифицира генетично амебата Dictyostelium, която се храни с бактерии чрез механизми, използвани от имунните клетки, за да убиват патогени. Целта е да установят дали защитата на срещаните от нея бактерии е намаляла. Подходът позволява да се тестват хиляди молекули на съществуващи препарати и да се определи кои от тях намаляват бактериалната вирулентност на Klebsiella pneumoniae. Така откриват, че антихерпесната молекула, открита през 60-те години на XX век, отслабва защитната повърхност на бактериите и по този начин улеснява елиминирането им от имунните клетки.
„От 30-те години на XX век медицината разчита на антибиотиците, за да се справи с патогенните бактерии. Но вирулентността на Klebsiella pneumoniae в голяма степен се дължи на способността ѝ да избягва атаките на имунните клетки. Този фармакологичен продукт прави уязвими тези микроорганизми чрез промяна на повърхностния слой, който предпазва бактериите от външната среда. За разлика от антибиотиците едоксудинът не убива бактериите. Това ограничава риска от развитие на резистентност, което е основно предимство на подобна стратегия“, обяснява ръководителят на изследването Пиер Косон. Ефективността на терапията при хора все още не е потвърдена, но според учените резултатите са обнадеждаващи. Препаратът въздейства и върху най-устойчивите щамове на Klebsiella pneumoniae, и то в по-ниски концентрации от тези, предписани за лечение на херпес. Резултатите от проучванията са публикувани в PLOS One.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg