Стела МАРИНОВА
С работилници за сурвачки, гирлянди, коледни сладки, тържества с песни и танци децата от българските училища зад граница отбелязаха предстоящите коледни и новогодишни празници.
В БУ „Кирил и Методий“ в Никозия, Кипър, коледната работилница е част от извънкласната дейност по проекта „С България в сърцето – научавам, мога и творя“. „Всяка година нашите деца участват при майс-
торенето на коледна украса и сурвачки в артработилницата. Но тази година много активно се включи родителският съвет към училището, който пое инициативата. При избора на коледната украса взеха участие сърцати майки, които помагаха за изработката ѝ. Децата бяха много ентусиазирани и щастливи“, споделя ръководителят на Проекта Таня Виткина.
В коледната работилница се включват ученици от I до VIII клас. Те изработват гирлянди, коледни фенери, коледни къщички, украса за елхата и традиционни български сурвачки, пишат и писма до Дядо Коледа.
Учениците подготвят празнична програма. Представят и две театрални сценки: „В работилницата на Дядо Коледа“, в която участват по-малките ученици, и „Снежната кралица“ с децата от V, VI, VII и VIII клас. В края на тържеството пристига и Дядо Коледа с торбичка с лакомства за всеки ученик, в която има късметче.
Благотворителната инициатива „Сладки коледни дни“ и „Сладки великденски дни“ в БУ „Никола Вапцаров“ в Никозия се провежда за първи път през 2017-а по идея на родителския съвет към училището и вече е неизменна част от училищния живот. Родителският съвет оформя щанд, който се отрупва с домашно приготвени традиционни вкуснотии, свързани с Коледа или Великден. Родителите и близките на учениците имат ангажимента да приготвят и донесат кулинарните изделия.
„Често се включват и приятели на училището ни, които нямат деца – наши ученици. Но искат да бъдат част от празничния дух и да дадат своя принос за поддържането на културния център и училище към Съюза на българите в Кипър. Деца, учители, родители и гости купуват лакомства от отрупаната традиционна трапеза“, разказват от училището. С второто издание на „Сладките дни“ се обявява и откриването на фонд „За нашите деца“, в който постъпват всички средства от благотворителни инициативи. Целта на Фонда е да покрива разходите за различни изяви на учениците – закупуване на народни носии, театрални костюми и декори, наем на зали.
В БУ „Райна Княгиня“ в Дъблин, Ирландия, роля за работилницата за сурвачки има Даниела Зантин, майка на две деца от училището. „Тя прави сурвачки от няколко години и ги дарява за традиционния ни коледен базар. За пръв път тази година организирахме и работилница“, споделя Цвети Радева – учителка в училището. В работилницата се включват деца от двете артгрупи. Даниела Зантин им разказва за символите, с които се кичи сурвачката, за дряна. Поради липса на дрян в Ирландия тя намира друг вид дърво, което позволява обработка. След нейния разказ за сурвачката децата се заемат с украсяването.
Събитието „Работилница за сурвачки“ в училище „Роден край“, Кънектикът, САЩ, е отворено за всички българчета в щата. На него присъстват 15 деца и техните родители, баби и дядовци. Доста от малчуганите не успяват да дойдат поради настинки. Но от училището предвидливо изпращат няколко седмици по-рано инструкции на семействата как да си направят сурвачки в домашни условия.
„Работилницата за сурвачки е вълнуваща за родителите, защото ги връща към тяхното детство в България и им дава шанс да запознаят децата си с този хубав български обичай сурвакане. Семействата „от смесен тип“, също се включват активно – за тях това е възможност да се учат заедно с децата си“, споделят от училището.
Майка на две деца, която е американка, разказва колко забавно е било да направи сурвачка с децата си. Дрянът е труден за откриване в Северна Америка, но могат да се използват храсти, близки по здравина до него.
„Интересно е, когато традициите се срещат с „модерното“ в наше време, през погледа на нашите деца“, казват от „Роден край“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg