Бургаски ученици печелят първо място в научна сесия на БАН
Донка ТЪНКОШИЕВА
В деветата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките участват над 50 проекта на ученици от 15 градове в страната.
Темите, които бяха представени, се състезават в няколко научни области: „Хуманитарни и обществени науки“, „Математика“, „Биология, биомедицина; биоразнообразие и екология“, „Информатика и информационни технологии“ и „Изобразително изкуство“ и др.
В раздела „Хуманитарни науки“ сред 10 ученически проекта е и този на учениците от ПГСАГ „Кольо Фичето“ – Бургас. Той е дело на Магдалена Стоянова, Румяна Драгнева и Стоян Добрев от ХІІ клас и Христо Химитлийски от Х клас. А темата „Остров Света Анастасия и Ченгене скеле – минало и настояще“ е интригуваща и интересна. Научни ръководители на младежите са Петя Кудева – старши учител по история и цивилизации, и Яна Иванова – уредник в Регионалния исторически музей в Бургас.
„През февруари, след края на едно занимание по интереси на клуб „Величието на България“ Стоян Добрев, Магдалена Стоянова, Румяна Драгнева ученици от ХІ клас и Христо Химитлийски от ІХ клас останаха и аз им споделих за защитата на проект към Ученическия институт на БАН, който направихме с други ученици през 2018 г. Разказах за часовете, прекарани сред книгите, подбирането на литература, обработването на текстовете и превръщането на всичко това в научна разработка. Те проявиха жив интерес и започнахме да обсъждаме евентуални теми, между които „Архитектурата на Бургас“ – такъв беше първият проект от 2018 г., „Видни личности на Бургас след Освобождението“, „Остров Света Анастасия“, „Ченгене скеле“ и др.“
За острова учениците имат вече достатъчно информация и от заниманията по интереси, и от проведени неформални разговори. След като обсъждат идеята за нов проект, Петя Кудева и Яна Иванова избират темата за острова и я озаглавяват „Остров Света Анастасия и Ченгеле скеле – минало и настояще“.
Проучват литературата и започват да работят по отделните глави. Към юни вече имат основата на проекта и събрани около 70 страници по темата. Критерият за разработката е 50 страници. Наново редактират и успяват да се вместят в посочения обем. Изпращат проекта в срок и чакат около месец за рецензия. Чакането си заслужава: получават много висока оценка и започват подготовка за представянето.
Последното предизвикателство пред екипа е, когато съкращават времето за презентиране и буквално трябва да започнат отначало с промяна на текстовете за защита и преработване на цялата презентация. Но когато екипът е изпълнен с желание да се справи, няма невъзможни неща. Така стигат до първото място в област „Хуманитарни науки“ и научен раздел „Социални отношения“, разказва за свършената работа Петя Кудева.
Бургаският проект е оценен високо от рецензента гл. ас. д-р Симона Самуилова от Института за исторически изследвания – БАН, която отбелязва: „Ученическият проект представя две от значимите в културно и историческо отношение места в района на Бургас, а именно остров Света Анастасия и рибарското селище Ченгене скеле. Темата е актуална, тъй като през последните години има силен интерес към двете забележителности, което ги превръща в основни дестинации за културен туризъм в района на Южното Черноморие. Учениците успешно се справят с поставената от тях цел да съберат и обобщят по-важните моменти от историята на посочените обекти с оглед да се подчертае значимостта им не само в регионален, но и в национален аспект. Коректно посочената цитирана литература показва добра осведоменост по темата, а снимковият материал допълва успешно изложението.“
За разработката и участието си в ІХ сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките учениците от ПГСАГ – Бургас, се вдъхновяват от Европейската година на младежта 2022. Те показват, че макар да са ученици в професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия, се интересуват от миналото на Бургас.
Младите хора посвещават своя проект на учебното заведение, което преди две години отбелязва своя 60-годишен юбилей, но поради пандемията инициативите по този повод не се реализират. Ето защо екипът, разработил проекта, се възползва от дадената им възможност и показа, че в Европейската година на младежта младите хора могат да постигнат много и да израснат като достойни българи и европейци.
Друга група ученици от Строителния техникум, както е известна в града професионалната гимназия, пък се сдоби с престижни награди от Националния кръг на ХХХ конкурс на национален клуб „Родолюбие“.
Конкурсът е под наслов „Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование на народите – 150 години от рождението на Гоце Делчев“. В него участват стотици деца от цялата страна и българските училища в чужбина.
Наградите на победителите – ученици и техните преподаватели, връчват д.ик.н. Янка Такева – председател на НК „Родолюбие“ и на СБУ, и Мария Гайдарова – зам.-министър на образованието и науката.
Журито, оценяващо разработките в Конкурса, начело с проф. Красимира Табакова – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, отличава работите на учениците от ПГСАГ: Христо Химитлийски – ученик от Х клас, за разработката „Михаил Герджиков и подвигът на тракийци 1903 г.“ с първо място. Георги Балев от Х клас – за разработката „Разорението на тракийските българи – първият геноцид на XX век“ с трето място. Венелина Добрева от Х клас за разработката „Капитан Петко войвода“ печели специалната награда на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Специална грамота получава Петя Кудева – старши учител по история и цивилизации, като техен ръководител и консултант при разработването на темите и презентациите. За подготвянето на презентациите помага и Иванка Делева – главен уредник на РИМ, Бургас.
И в двете прояви прави впечатление името на Христо Химитлийски, ученик със сериозен афинитет към историята. За него Петя Кудева казва: „Христо е в специалност „Строителство и архитектура“. Интересът му към проектирането и строителството го мотивира да избере елитната специалност в професионалната гимназия, където полага стабилните основи на бъдещата си професия архитект. Наред с изучаването на специалните предмети водещо място за него продължава да заема историята, към която проявява интерес от малък. Приоритетна, разбира се, е темата за българската история и по-конкретно периодът от началото на XX век до наши дни. Именно тази страст е поводът да вземе участие в ХХХ юбилейно издание на конкурса на национален клуб „Родолюбие“, където спечели първо място. Силната му амбиция и желание да задълбочава знанията си по история, ме накараха да включа Христо в екипа за Деветата научна сесия на Ученическия институт на БАН.“
Макар че е превъзхождан по възраст и опит от съотборниците си в проекта, които са в XII клас, амбициозният десетокласник показва, че има потенциал за изяви наравно с тях. Друга значима тема, която го вълнува, е Втората световна война, а хобито му към сглобяване на макети го е превърнало в колекционер на модели на военна техника, използвана тогава. Интересът му към военната техника прави още по-вълнуващо представянето в заключителния етап на ХХХ издание на националния конкурс на НК „Родолюбие“, тъй като мястото на провеждане е Националният военноисторически музей.
„Друга страст за Христо е програмирането на електронни игри, а през свободното си време обича да играе шах, тенис на маса и футбол“, разказва бургас-
ката учителка за своя ученик.
Двете престижни участия на ученици от бургаската професионална гимназия са доказателство, че младите хора имат разностранни интереси, които могат да бъдат пълноценно развити с помощта на опитни педагози.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg