Програмата „Образование с наука“ – големият шанс на знаещите и можещите
На 17 и 18 февруари 2022 г. се провежда ежегодният Панаир на науката и иновациите – Innofair 2022. Организатор е Институтът по математика и информатика с подкрепата на Министерството на образованието и науката и в партньорство с клуб „Млади таланти“. Панаирът е част от инициативите, организирани в рамките на Програма „Образование с наука 2“.
Целта му е да открие млади хора с подчертан афинитет към науката и научните изследвания на възраст 14 – 20 години, да съдейства за бъдещото им развитие и да даде международен форум на идеите, откритията и иновациите им. Тази година Конкурсът е отворен за проекти в сферата на природните, социалните, историческите и медицинските науки, както и в областта на информационните и комуникационните технологии и математиката. А целта е да се насърчат иновативни идеи и разработки, които включват различни научни дисциплини. Да бъдат създадени проекти, които могат да бъдат в полза на опазване на природата и развитието на здравето. Да се търсят нови технологични решения за решаване на актуални обществени предизвикателства.
Както и при предишните издания на Панаира на науката и иновациите, и тази година на него ще бъдат определени българските участници в Regeneron International Science and Engineering Fair 2022 (ISEF) и в Expo Sciences Luxembourg. До пет разработки ще имат възможност да представят България в ISEF и до трима участници – в Люксембург.
Журито на Панаира на науката и иновациите 2022 включва учени и експерти от БАН и от други организации, които имат опит в работата с ученици. А авторите на най-добрите 15 разработки ще ги представят на Панаира пред компетентното жури.
Програмата „Образование с наука“ е съвместна инициатива на МОН и БАН. Благодарение на нея вратите на изследователските центрове на Академията се отвориха за учениците, учителите и работещите в сферата на образованието. Въвеждането на иновативни практики и методи в обучението е от първостепенна важност, затова водещи изследователи от БАН получават възможност именно чрез Програмата да споделят своя опит и да предизвикат у учениците интерес към науката.
През учебната 2020/2021 и 2021/2022 година дейностите по Програмата са с цел да ангажират интереса на ученици в прогимназиален и гимназиален етап на образованието. Организират се посещения в институтите, лабораториите и музеите на БАН. А по време на ваканциите учениците имат възможност да участват в тематично организирани школи.
За периода 2019 – 2020 по Програмата са одобрени 26 проекта на обща стойност 500 000 лв., чрез които институтите и музеите на БАН са разработили образователни програми и дейности за учениците. Година по-късно проектите са 9 на същата стойност.
Одобрените проекти са изпълнявани от институти на Академията, а отделен „пакет“ – от нейните музеи: Националния антропологичен музей, Националния археологически музей, Националния етно-
графски музей, Националния природонаучен музей.
Програма „Образование с наука“ (2019 – 2020 г. ) се оказа повече от успешна. Учените съумяха да се справят с предизвикателствата, наложени от пандемията, като реорганизират своите програми, и успешно завършиха проектите си. Въпреки че бяха лишени от възможността да осъществят голяма част от присъствените събития, които бяха предвидени, учените създадоха десетки онлайн ресурси в подкрепа на българското образование.
МОН и БАН продължават своето сътрудничество при реализацията на „Образование с наука 2“. Мисията на програмата е да се въведат иновативни практики и методи в обучението. Те са от първостепенна важност за всяка образователна система, а българските учени, работещи в институтите и музеите на Академията, имат опит да предизвикат у учениците интерес към науката и изследователската работа.
Сред подкрепените проекти са „Международни перспективи за надарени ученици“, която осигурява и засилва участието на България във водещи конкурси и конференции за ученици, като Regeneron ISEF и Expo Sciences Luxembourg, провеждането на национални и международни летни школи по математика, информатика, роботика и биология, „Разширяване на мрежата от малки учебно-изследователски общности на Ученическия институт на БАН“, каквито вече работят в 22 града в цяла България, „Система за онлайн провеждане на националните състезания по информатика“, както и „Единен музеен онлайн комплекс за образование“, по който ще бъде създадена единна онлайн система за провеждане на образователни инициативи за музеите на БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg