Графичният дизайнер Саймън Хънт се натъква на човешка бедрена кост в Темза, докато гребе с лодка из реката една сутрин. Вижда я върху камъчетата и скалите на речното корито по време на отлив и я взема със себе си.
Въглеродното датиране показва, че костта е на повече от 5000 години. Това означава, че е по-стара както от Стоунхендж в Обединеното кралство, така и от египетските пирамиди в Гиза.
По големината на костта археолог оценява височината на човека, на когото е принадлежала. Ръстът му е бил около 5 фута и 7 инча (170 см), но не е възможно да се каже дали е бил мъж, или жена.
„Изглеждаше много стара, но част от мен си мислеше – ами ако не е?“, разказва Саймън Хънт. Той поставя бедрената кост в прозрачна найлонова торбичка и я занася вкъщи, за да я покаже на жена си. След това се обажда на полицията, която поискала да покаже къде е намерил костта, за да разследват. Когато полицаите отиват на мястото, приливът е дошъл и мястото е дълбоко под водата.
Полицията изпраща костта за лабораторно изследване, което трае няколко месеца. Установяват, че тя е на човек, живял в късния британски неолит – края на каменната ера. Експертите я датират между 3516 и 3365 г. пр. н. е.
„Хората смятат, че е странно, че я намерих в Лондон, но тогава не е имало Лондон“, припомня Саймън Хънт. Според него костта е била покрита с кал от Темза и затова е толкова добре запазена. Той се надява Музеят на Лондон да стане евентуален дом на костта, тъй като там има фрагмент от неолитен череп, датиран между 3645 и 3600 г. пр.н.е.
През годините Темза се оказва истинска съкровищница от исторически артефакти. Mudlarkers – хора, които търсят ценни предмети, разположени на брега на реката, са открили много от предметите в колекцията на Музея на Лондон. Те трябва да имат лиценз от пристанището на Лондон, за да участват в такива дейности – без него е незаконно да се търсят артефакти от всякакъв вид.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg