Очакваме развитие на двустранния туризъм след откриването на директни полети между София и Ню Делхи
Интервюто взе
Ани Саргавакян
Ваше Превъзходителство, Вие сте посланик на Индия у нас от по-малко от година. Какви са първите Ви впечатления от България, от българите?
– За мен е голяма чест да представлявам Индия в България. Нашите страни отдавна поддържат близки и приятелски отношения и между нашите народи съществува особена духовна връзка. Отношенията ни се укрепват от общите ценности на откритост, демокрация и зачитане върховенството на закона. Въз основа на тези споделени ценности Индия и България работят заедно за засилване на партньорството и сътрудничеството си във всички области от взаимен интерес.
Богатството на българската история, традиции и култура са очевидни за всички. Българите са топли и любознателни хора. Те са доста добре запознати с индийската култура и нейните аспекти, като йога и Аюрведа.
Наслаждавам се на моето лично откритие на природната красота на България, на величието на нейните планини, красиви реки и езера, както и на много минерални извори. Вече бях на върховете Мусала и Вихрен и посетих Седемте рилски езера със семейството си. Усещането да си сред природата, тук е уникално.
С тази великолепна природа, добродушни хора, богата и плодородна земя, можете да намерите добри условия за добър живот както в големи градове като София, така и в малки градове и села.
– Дипломатическите отношения между нашите страни датират от 1954 г. Какви са отношенията през последните години?
– През последните седем десетилетия Индия и България изградиха близки, приятелски и многостранни отношения. Нашите икономики имат няколко области на синергия. Основните фокусни области на двустранното ни сътрудничество са укрепване на политическия диалог, засилване на търговията и инвестициите и по-голям обмен в образованието, науката и технологиите, туризма и селското стопанство. Политическият диалог между нашите страни се поддържа чрез редовен обмен на посещения на високо равнище.
Почитаемият президент на Индия г-н Рам Нат Ковинд, придружен от делегация на високо равнище, направи държавно посещение в София през септември 2018 г. по покана на почитаемия президент г-н Румен Радев. По време на визитата му бяха подписани пет меморандума за сътрудничество в областта на двустранните инвестиции в различни сектори на икономиката, науката и технологиите, гражданската ядрена енергетика, туризма, както и за създаване на катедра за преподаване на хинди език в СУ „Св. Климент Охридски“. Това бе последвано от посещение на министъра на външните работи на Индия г-жа Сушма Сварадж в България през февруари 2019 г. и посещение в Индия на българска делегация, водена от заместник министър-председател по икономическата и демографската политика за участие в бизнес форума „Индия – Европа 29“, който се проведе в Ню Делхи през ноември 2019 г.
Тъй като ситуацията с пандемията се подобрява, ние се стремим да възобновим посещенията на политически и бизнес делегации. Виждаме България като наш специален приятел в Европейския съюз. Нашите страни също имат много добро сътрудничество в ООН и в други многостранни форуми.
– Какво да очакваме конкретно в сферата на икономиката и туризма?
– Много индийски компании се интересуват от разширяване на бизнес отношенията, търговията и инвестициите с България. След спада през 2020 г., дължащ се на COVID, нашата двустранна търговия през 2021 г. се възстанови и регистрира ръст от над 50%. Индийските компании имат нарастващо присъствие в България. Няколко индийски ИТ и фармацевтични компании са установили присъствието си тук.
„Намдхари сийдс“, която отглежда плодове, зеленчуци и семена за износ, работи близо до Пловдив от няколко години и миналата година изнесе значителен обем семена от кориандър за Индия.
България може да бъде врата към ЕС за индийските фирми. Българските компании, създали бизнес в Индия, се справят много добре.
Повече представители на българския бизнес биха могли да се възползват от устойчивия и силен всестранен растеж на индийската икономика през последните няколко години.
Също така има значителен потенциал за ръст на двупосочния туризъм между нашите страни. Индия предлага за българските туристи голямо разнообразие – планини и плажове, древни храмове и богата култура. България също се превърна в привлекателна дестинация за индийската филмова индустрия за заснемане на филми. Все по-голям интерес индийските туристи проявяват към България, особено към крайбрежните градове Варна и Бургас. „ГъливЕр“ планира да започне
директни полети между София и Ню Делхи през лятото на тази година и това ще бъде сериозен тласък за двустранния ни туризъм.
– Над 300 индийски младежи учат в българските университети, предимно медицина. В катедрата „Класически Изток“ на СУ „Св. Климент Охридски“ е включена специалността „Индология“. Българският език и литература се преподават в Университета в Делхи. Какъв е интересът към изучаването на български език в Индия?
– По наши изчисления в България учат около
250 – 300 индийци и повечето от тях са записани в медицински курсове в университетите в София, Плевен, Пловдив, Варна и Стара Загора. Има висока степен на удовлетвореност от нивото на образование. Каним и български студенти да учат в Индия. В Университета в Делхи има български гост-преподаватели, които обучават на български език индийски студенти. По същия начин, индийски преподавател от Индийския съвет за културни връзки е в СУ „Св. Климент Охридски“ за преподаване на хинди в допълнение към много компетентните преподаватели в българския факултет.
Редовно общувам с български студенти от специалност „Индология“ и те са редовни участници в нашите културни събития. Техният дълбок интерес към индийската култура и живот ме учудва и наистина се радвам на нашия ангажимент. Имаме и програма да поканим млади български специалисти в Индия за краткосрочни курсове за обучение по нашата програма за техническо сътрудничество.
Освен студентите тук живеят около 300 индийци. Повечето от тях са специалисти, работещи за български фирми, или самостоятелни предприемачи в малкия бизнес. Забелязваме нарастващ интерес сред българските компании да наемат индийски професионалисти, особено в техническите области.
– Г-н Посланик, бихте ли представили по-подробно двустранната Програма за сътрудничество в областта на науката, образованието и културата.
– Благодаря Ви, че споменахте тази важна двустранна програма, която има за цел да установи, насърчава и укрепва взаимноизгодното сътрудничество между индийските и българските институции в областта на научните изследвания, образованието и културните дейности. Тя предвижда обменни посещения на университетски преподаватели и учени и участие на учени и изследователи в научни и академични събития в едната и в другата страна.
По тази програма Индия и България са идентифицирали 15 проекта в различни области на науката за съвместно сътрудничество и консултации. Повечето от тези проекти вероятно ще бъдат завършени през 2022 г.
Въз основа на опита от тези проекти се надяваме да имаме още много сътрудничества и дори съвместни проекти през следващите години.
– Какви са текущите дейности и планове за следващия период?
– Тази година Индия празнува 75-ата годишнина от независимостта си от колониалното управление, провъзгласена на 15 август 1947 г. Този важен етап се отбелязва като „Амрит Махотсав“, или „Големият фестивал на независимостта“ за честване на 75 години на прогресивна Индия.
В партньорство с групите за приятелство Индия – България, като Индологическа фондация „Изток – Запад“, Клуб на приятелите на Индия, фондация „Девам“ и Индийската асоциация, нашето посолство организира поредица от културни събития от август 2021 г., посветени на 75-ата годишнина от независимостта на Индия. Планирани са още много събития през тази, както и през следващата година. Разбирам, че и други местни институции, като „Пловдив Тех Парк“ и Професионалния частен европейски колеж по иновативни технологии в Пловдив, също планират инициативи в това отношение.
Месеците февруари, март и април се считат за пролетни месеци в Индия и през този период се организират много фестивали, включително фестивалът на цвета „Холи“ и индийската Нова година. Щастлив съм да видя ентусиазирано участие и благоприятна реакция от нашите български приятели на тези събития и дейности.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg