Как културата, образованието, медиите и спортът могат да изкоренят дискриминацията, ще обсъждат евродепутатите следващата седмица
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Ролята на културата, образованието, медиите и спорта в борбата срещу расизма е една от темите по време на пленарното заседание на Европейския парламент от
7 до 10 март в Страсбург.
Според „Евробарометър“ през 2019 г. над половината от европейците смятат, че расовата дискриминация е широко разпространена в тяхната страна. Трите водещи основания за дискриминация, идентифицирани от европейските граждани, са „да бъдеш ром“ (61% от анкетираните), „етнически произход“ (59%) и „цвят на кожата“ (59%).
Евродепутатите ще обсъдят доклада на Комисията по култура и образование на ЕП, в който се предлагат мерки за борба срещу офлайн и онлайн расизма и дискриминацията в секторите на културата, образованието, медиите и спорта. Те ще призоват държавите от ЕС да предприемат действия за справяне със структурните корени на расизма и дискриминацията.
В областта на образованието се предлага учебните програми да бъдат преразгледани, за да осигурят такъв подход към европейската история, който да допринесе за изкореняване на стереотипите, водещи до дискриминация. Според евродепутатите историята на европейските расови и етнически общности трябва да бъде включена в съответните изследвания, а в ключовите образователни материали да присъстват автори, историци, учени, художници и други фигури от различен расов и етнически произход.
Евродепутатите настояват за премахване на расовата и етническата сегрегация, която все още съществува в училищата в някои страни от ЕС, и призовават преподавателският персонал от расови и етнически малцинствени групи да има равен достъп до преподавателска работа.
В областта на културата финансирането от ЕС трябва да бъде насочено към инициативи за насърчаване на по-разнообразен творчески сектор. Евродепутатите смятат, че държавите членки трябва да въведат програми за учене през целия живот за държавни служители и държавните органи за сигурност, за да премахнат расисткото и ксенофобското поведение.
Евродепутатите призовават медиите да спрат да разпространяват стигматизиращи разкази, които дехуманизират членовете на определени етнически или расови групи, напр. непропорционално обхващащи престъпленията, извършени от мигранти. Те също така призовават за програми, които имат за цел да разширят познанията на журналисти и редактори за разнообразието и приобщаването.
Националните аудиовизуални регулатори трябва да имат правомощието да санкционират програми, които насърчават расистко съдържание, предлагат евродепутатите. Те също така искат да спрат финансирането от ЕС и държавата за медии, които насърчават речта на омразата и ксенофобията.
В областта на спорта членовете на ЕП искат Комисията по култура и образование да разработи препоръки за борба с расизма на местно, регионално, национално и европейско ниво и да насърчи приобщаването и уважението. Те също така призовават държавите членки и спортните федерации да приемат мерки в подкрепа на жертвите на престъпления от омраза в спорта.
„Заехме ясна позиция за справяне със структурния характер и корените на расизма. Нашето поведение се формира от образованието, което получаваме, културата, на която се радваме, информацията, която консумираме, както и от ценностите, които спортът ни предава. Трябва да използваме тяхната сила, за да преследваме ценнос-
тите на ЕС за толерантност, справедливост и солидарност, и да се ангажираме с активен антирасизъм“, коментира френският евродепутат и докладчик Салима Йенбу.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg