Рекорден брой участници се включват в националния литературен конкурс „Боян Пенев“
Светлана КРУМОВА
Рекорден е броят на участниците тази година в националния литературен конкурс „Боян Пенев“, организиран от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Най-старият състезателен академичен формат за проза, поезия и белетристика се провежда от 13 до 15 май за 44-ти път. Началото е поставено през 1973 г., когато доц. Николай Димков (тогава преподавател по възрожденска литература в Шуменския университет) създава студентския литературен клуб „Боян Пенев“. Година по-късно се провежда първата Национална среща-конкурс на студентите литературни творци – Шумен 1974. Връчват се награди за поезия, проза, награда за шуменски автор, осигурена от Община Шумен, и награда на публиката, осигурена от Шуменския университет.
През 1978 г. е учредена Национална литературна награда за критика на името на Боян Пенев. Дора Габе я връчва на Христо Трендафилов, днес е професор. Редом до него в летописа на Конкурса присъстват и имената на Иван Гранитски, Валери Станков, Пламен Дойнов, Любен Дилов-син, Никита Нанков, Иван Ненков, Роза Боянова, Иван Карадочев, Балчо Балчев, Атанас Липчев, Володя Стоянов, Георги Господинов, Захари Карабашлиев и много други, отличени с призове в различните категории.
„Това е невероятно изживяване. Самият факт, че е единственият по рода си конкурс в страната, издържал толкова години на всякакви предизвикателства, го прави уникално събитие – категоричен е кураторът на формàта доц. д-р Юрий Проданов. – Неповторимата атмосфера на живото общуване, литературните четения пред публика, майсторските класове сред красивата природа на Шумен и околностите са вълнуващи и за участници, и за организатори, и за жури. Литературата е споделено изживяване и това го доказва рекордният брой участници тази година – 89 от 21 университета в страната. Най-многобройни са състезаващите се в направление „Поезия“ – 55, следвани от белетристите – 26. В направление „Критика“ се борят 8 участници“, разкрива доц. Проданов.
Официалното откриване на литературния конкурс е на 13 май с приветствие от ректора проф. д.и.н. Георги Колев. След това започват четенията на участниците, които по традиция се провеждат на открито в двора на Ректората.
В програмата за деня са още представяне на дебютната книга „Вода за гледане“ на Гергана Гълъбова – носител на Голямата награда от 43-ото издание на Конкурса, и на първата стихосбирка „Кънтя като мълчание“ на Веселин Веселинов – II награда в направление „Поезия“ през 2021 г.
В съботния ден се провежда поетическият пленер „Писане от натура“ с модератор проф. Пламен Дойнов. Участниците творят своите текстове в Историко-археологическия резерват „Сборяново“ – Разград. В следобедните часове пред Ректората е представянето на дебютната стихосбирка „Еуфория“ на Селин Самет и ателие „Рис(к)уваме думите“ с художничката Теменуга Христова. Инициативите завършват с творческа вечер „Насаме с всички“ в Градската градина. На следващия ден по традиция пред паметника на поета Иван Пейчев пред РБ „Стилиян Чилингиров“ е награждаването на лауреатите от Конкурса.
И тази година участниците в литературната надпревара на академичната общност от цялата страна се оценяват от проф. Пламен Дойнов, д.н. – ректор на Нов български университет, писателя Захари Карабашлиев и поета Петър Чухов.
Голямата награда в Конкурса, която се осигурява от Община Шумен, е издаване на самостоятелна книга на автор студент от Университетското издателство „Епископ Константин Преславски“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg